fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaPKN ORLEN przedstawił formułę fuzji z Grupą LOTOS

PKN ORLEN przedstawił formułę fuzji z Grupą LOTOS

W ramach fuzji 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej przejmie Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej, 80 proc. stacji Grupy LOTOS węgierski MOL, a biznes asfaltowy przypadnie polskiemu Unimotowi.

Komisja Europejska zgodziła się na fuzję PKN ORLEN z Grupą LOTOS pod warunkiem m.in. wpuszczenia nowego partnera do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej w wysokości 30 proc. akcji oraz zbycia 80 proc. stacji paliw należących obecnie do Grupy LOTOS. Miał być to – według eurokratów – sposób na ochronę rynku pomimo koncentracji. Płocki koncern przedstawił dziś na konferencji prasowej formułę wypełnienia tych warunków.

30 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej i sektor paliwa lotniczego trafi do saudyjskiego Saudi Aramco. Węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw w zamian za 185 stacji tej firmy w Węgrzech i Słowacji, które trafią w ręce PKN ORLEN. ORLEN poinformował ponadto o podpisaniu nowej umowy z Saudi Aramco na dostawy ropy naftowej do 337 tys. baryłek dziennie, czyli 20 mln ton rocznie, i 45 proc. dostaw polskiej firmy, które trafią do rafinerii w Gdańsku, Płocku, Możejkach i Kralupach. Unimot Investments z kolei ma przejąć spółkę Lotos Terminale, by zająć się asfaltami oraz logistyką.

Całkowita wartość zakupu 30 proc. akcji ORLENU przez Saudi Aramco to 2,1–2,2 mld zł, które według prezesa Daniela Obajtka zostaną przeznaczone na inwestycje na rynku detaliczny.

Obajtek zdradził też, że umowa na joint venture zarządzającego Rafinerią Gdańską jest bezterminowa i „na wypadek wystąpienia szczególnych okoliczności jest możliwość wyjścia partnerów, ale co do zasady nie ma tam możliwości dobrowolnego wyjścia”. PKN ORLEN ma prawo pierwokupu i pozostaje operatorem rafinerii, więc decyzje typowo zarządcze będą podejmowane w zależności od udziału w joint venture. Komisja Europejska przedstawiła katalog decyzji, które będą musiały zostać podjęte w drodze konsensusu.

Terminal naftowy w Szczecinie za 200 mln zł przejdzie pod kontrolę firmy Unimot, ale ORLEN będzie miał dostęp do jego mocy.

ORLEN przewiduje, że KE zaakceptuje środki zaradcze w ciągu dwóch miesięcy i fuzja zostanie zakończona na przełomie czerwca oraz lipca tego roku. Transakcja będzie musiała zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów przed głosowaniem Walnego Zgromadzenia.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.