fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPłaca minimalna pójdzie w górę, a więc trzeba będzie płacić wyższe składki...

Płaca minimalna pójdzie w górę, a więc trzeba będzie płacić wyższe składki społeczne

W przyszłym roku pracownicy zarabiający najniższą krajową dostaną na rękę 2202,72 zł miesięcznie. Przedsiębiorcy na tzw. małym ZUS zapłacą przez to wyższe składki społeczne, a pracownicy będą mieli wyższe potrącenia z pensji. Wzrosną również stawki za pracę w nocy, a pracownik na L4 nie dostanie mniej niż 69 zł dziennie chorobowego.

Trzy tysiące złotych brutto – tyle od przyszłego roku ma wynosić płaca minimalna w Polsce. Rząd dołożył więc do ustawowego minimum, które w przyszłym roku wynosiłoby 2985 zł brutto, 15 złotych. Pracodawca przy takich zarobkach poniesie koszt całkowity 3614,40 zł, ale pracownikowi wypłaci na rękę 2202,72 zł. To kwota już po potrąceniach zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzeniu składek do ZUS.

Ci, którzy zarabiają najniższą krajową, a według danych GUS jest ich 1,5 miliona, zyskają 141,05 zł netto miesięcznie. O ile pracodawcy podniosą im wynagrodzenie z obecnych 2800 zł brutto do 3 tys. zł.

Wyższa płaca minimalna to również wyższe świadczenia, które są z nią powiązane, ale też i wyższe składki do ZUS. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tzw. małego ZUS-u, zapłacą w 2022 r. składki społeczne od podstawy, która wyniesie 3000 zł x 30 proc. = 900 zł. A więc odprowadzą na ubezpieczenie:

• emerytalne: 900 zł x 19,52 proc. = 175,68 zł;
• rentowe: 900 zł x 8 proc. = 72 zł;
• chorobowe: 900 zł x 2,45 proc. = 22,05 zł;
• wypadkowe: 900 zł x 1,67 proc. = 15,03 zł;

Razem z ubezpieczeniem chorobowym, które w przypadku przedsiębiorców jest dobrowolne, przedsiębiorca będący na małym ZUS-ie zapłaci 284,76 zł miesięcznie, a bez chorobowego 262,71 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną, która ma zostać podniesiona od przyszłego roku do 9 proc.

Wyższa płaca minimalna to również wyższe dodatki, np. za pracę w porze nocnej. Zgodnie z Kodeksem pracy są to godziny od 21 do 7 rano. Dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20 proc., ale liczy się go nie od wysokości wynagrodzenia godzinowego danego pracownika, lecz właśnie od wynagrodzenia minimalnego (chyba że firma wprowadzi wyższe, korzystniejsze dla pracownika dodatki).

Pracownicy, którzy będą zarabiać 3 tys. zł brutto, mogą również liczyć na wyższe odprawy w przypadku zwolnień grupowych (tu z kolei obowiązuje limit do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia), a także na wyższe postojowe czy większe wynagrodzenie za gotowość do pracy (przy pełnym etacie jest to 60 proc. wynagrodzenia miesięcznego, ale stawka nie może być niższa niż minimalna płaca).

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA