fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPłacimy gigantyczne pieniądze na ETS!

Płacimy gigantyczne pieniądze na ETS!

Podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i inni politycy Solidarnej Polski podali kwoty, jakie Polska traci na unijnym systemie ETS.

Minister Zbigniew Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że w tym roku polska gospodarka i wszyscy Polacy zapłacili bezpowrotnie kwotę 33 mld zł w związku z funkcjonowaniem unijnego parapodatku – sytemu handlu emisjami dwutlenku węgla ETS. To wskutek unijnego prawodawstwa Polacy płacą wyższe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie.

– Dlatego przygotowaliśmy ustawę, która zwolni Polaków z tych kosztów. Według prognoz ekspertów te kwoty w przyszłym roku mają być jeszcze wyższe. Kwota jaką dziś przedstawiamy to 33 mld zł, ale w przyszłym to będzie ponad 40 mld zł – powiedział minister Ziobro. – To podstępny system narzucany Polsce przez Komisję Europejską pod przewodnictwem Niemiec, bo to był niemiecki pomysł – dodał.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zaznaczył, że w tym roku każda czteroosobowa polska rodzina zapłaciła z powodu unijnego ETS-u 3,5 tys. zł.

– Te pieniądze nie wpływają do polskiego budżetu, tylko do banksterów i spekulantów. Polska rodzina straciła w tym roku 3,5 tys. zł. To ogromne pieniądze, a lichwiarze zarabiają na Polakach – powiedział wiceminister Ozdoba.

W związku z tym minister Ziobro zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o poparcie dla ustawy przygotowanej przez wiceministra Ozdobę, która umożliwi zawieszenie tego haraczu. Zdaniem Ozdoby według unijnego prawa kraj członkowski może być zwolniony z płacenia tego parapodatku w sytuacji bezpośrednio oddziaływania konfliktu zbrojnego, a z taką sytuacją mamy teraz do czynienia w związku z konfliktem na Ukrainie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA