fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaFinansePlan Finansowy Państwa na lata 2022-2025

Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa, który przedstawia m.in. przewidywane tempo wzrostu realnego PKB.

Głównym elementem WPFP jest aktualizacja Programu Konwergencji (APK), która do 30 kwietnia zostanie przekazana Komisji Europejskiej (KE) i Radzie UE. Według resortu finansów polska gospodarka dobrze poradziła sobie w czasie pandemii i choć w 2021 r. jako jedna z pierwszych w Unii Europejskiej powróciła do wcześniejszego PKB, to agresja Rosji na Ukrainę pogorszyła prognozy wzrostu gospodarczego dla naszego kraju.

„Przyjęty scenariusz zakłada, że tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8%, a w 2023 r. spadnie do 3,2%. W kolejnych latach polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,0% oraz 3,1%. Wyższa dynamika aktywności gospodarczej byłaby możliwa dzięki realizacji KPO” – napisano na stronie MF.

Resort podkreślił, że w Polsce jest bardzo niskie bezrobocie, które w tym roku spadnie do 2,7 proc. i w kolejnych latach będzie na podobnym poziomie. Problemem jest natomiast wzrost inflacji, który według rządu jest związany z czynnikami zewnętrznymi oraz geopolitycznymi i wynikającymi z tego podwyżkami cen energii, tj. cen paliw w wyniku wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych oraz cen energii elektrycznej i gazu.

„Przewidujemy, że w 2022 r. stopa inflacji średniorocznie wyniesie 9,1 proc., by w kolejnych latach stopniowo spadać (7,8 proc. w 2023 r., 4,8 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r.)” – wskazano.

Jeśli chodzi o deficyt, to MF prognozuje, że zwiększy się on do 4,3 proc. PKB na skutek działań łagodzących inflację, ale też przez zmiany w systemie podatkowym, wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i planowaną wypłatą dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów. Rząd liczy, że w 2025 r. deficyt zostanie zredukowany do 2,5 proc. PKB, a dług publiczny do 49,7 proc. PKB.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA