fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaArchiwumPlan premiera Hiszpanii? Jeden wielki blef!

Plan premiera Hiszpanii? Jeden wielki blef!

Kręgosłupem historycznego planu Sancheza mają być dotacje, ale przede wszystkim kredyty pogłębiające i tak wysoki dług publiczny kraju. Dług, który przyjdzie spłacać przyszłemu pokoleniu Hiszpanów.

Powiedzmy sobie szczerze, przedstawiony wczoraj mega-plan Pedro Sáncheza to mega-oszustwo o wartości 200 miliardów euro. W rzeczywistości jedyną rzeczą, którą można pochwalić w ramach przedstawionego pomysłu, to pomoc w wysokości 600 milionów euro dla najbardziej potrzebujących, które mają zostać rozdzielone między autonomię i gminy. A reszta…

No właśnie, reszta “niezwykłego” planu Sancheza zakłada zawieszenie podatków od pracy lub spłatę kredytu hipotecznego (które prędzej czy później i tak trzeba będzie zapłacić), zakaz odcinania podstawowych mediów (ale nie zwolnienie z ich zapłaty), a przede wszystkim bazuje na kredytach i gwarancjach, które przecież nie ożywią gospodarki i tak codziennie niszczonej przez przymusową kwarantannę, która zamieniła każdy hiszpański dom w celę więzienną.

Aby założyć firmę, a przecież z małych i średnich przedsiębiorców żyje gospodarka, nie potrzeba gwarancji, ale klientów, których teraz nie ma, ponieważ wszyscy są zamknięci w swoich domach. Innymi słowy obrót pieniądza i konsumpcja są teraz niemalże w całości zawieszone.

Podsumowując, Hiszpania jest teraz w ogromnych tarapatach, a najgorsze dopiero przed nią… Największy problem, zdaniem ekspertów, stanowi nikt inny, jak sam Pedro Sanchez i jego pomysły na radzenie sobie z kryzysem. Monumentalny plan ekonomiczny rządu to według większości publicystów monumentalny przekręt i historyczny blef polityka, który nawet w obliczu tak poważnego kryzysu nie jest w stanie skierować do narodu własnych słów, tylko kradnie cytaty z Winstona Churchilla. Co więcej, oferuje gwarancje, a nie klientów… I nie obniża podatków. Oznacza to mniej więcej tyle: rząd nic nie oferuje, on mobilizuje 200 miliardów euro.

Ponadto kręgosłupem rządowego planu gospodarczego są zapomogi i subwencje, które spowodują lawinowy wzrost długu publicznego, który będą musiały spłacać przyszłe pokolenia.. Bo niby skąd pochodzą pieniądze mobilizowane w ramach historycznego planu Sancheza?

Ale najważniejsze: to, co tak naprawdę niszczy hiszpańską gospodarkę, to wymuszony bezruch. Tak długo, jak jest on utrzymywany, tak długo nikt nie będzie mógł tej gospodarki naprawić.

Gospodarka nie prosi rządu o dowodzenie: gospodarka hiszpańska prosi rząd tylko, aby nie przeszkadzał. Gospodarkę tworzą prywatne firmy oraz wolni przedsiębiorcy i konsumenci, a nie ludzie pozamykani w domach. Gdy tych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy brakuje, gospodarka umiera.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA