fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaKrajPlantatorzy malin protestują i apelują do rządu

Plantatorzy malin protestują i apelują do rządu

Plantatorzy malin z województwa lubelskiego protestują z powodu niskich cen skupu owoców, które wynoszą 4-5 zł za kilogram.

Polscy plantatorzy malin protestują z powodu niskich cen skupu wskazując, że działalność przestaje być dla nich opłacalna. RMF FM podaje, że dzieje się tak nawet mimo wyjątkowo niskich stawek, które oferują pracownikom za zbieranie owoców.

Rok temu na plantacjach można było zarobić nawet 300 zł dziennie, a dziś jest to już tylko 100 zł.

Taniej nikt nie będzie chciał zbierać, więc wam do wyboru – albo zapłacić 2 zł, albo nie zebrać malin. Zbieranie w tych pieniądzach pozwala chociaż zredukować straty. O wyjściu na zero nie ma nawet co marzyć

– powiedział na antenie RMF FM jeden z plantatorów.

W tym roku cena w skupie za kilogram malin wynosi ok. 5 zł, podczas gdy rok temu oscylowała w okolicach 10 zł. Poza tym w ubiegłym roku tańsze było prowadzenie działalności, bo mniej kosztowały nawozy, opryski i paliwa. W związku z tym plantatorzy domagają się od ministerstwa rolnictwa pilnych działań polegających przede wszystkim na wprowadzeniu ceł na maliny z krajów spoza Unii Europejskiej. Głównie mowa tutaj o Ukrainie i Mołdawii, bo owoce z tych krajów sprowadzane są za nieco powyżej 2 złote za kilogram i przy takiej konkurencji uprawa malin w Polsce jest niemożliwa.

Plantatorzy chcą też przywrócenia kontroli każdego wjeżdżającego do Polski transportu owoców, a także ujawnienia listy firm sprowadzających maliny z zagranicy.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA