fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPlantatorzy malin protestują i apelują do rządu

Plantatorzy malin protestują i apelują do rządu

Plantatorzy malin z województwa lubelskiego protestują z powodu niskich cen skupu owoców, które wynoszą 4-5 zł za kilogram.

Polscy plantatorzy malin protestują z powodu niskich cen skupu wskazując, że działalność przestaje być dla nich opłacalna. RMF FM podaje, że dzieje się tak nawet mimo wyjątkowo niskich stawek, które oferują pracownikom za zbieranie owoców.

Rok temu na plantacjach można było zarobić nawet 300 zł dziennie, a dziś jest to już tylko 100 zł.

Taniej nikt nie będzie chciał zbierać, więc wam do wyboru – albo zapłacić 2 zł, albo nie zebrać malin. Zbieranie w tych pieniądzach pozwala chociaż zredukować straty. O wyjściu na zero nie ma nawet co marzyć

– powiedział na antenie RMF FM jeden z plantatorów.

W tym roku cena w skupie za kilogram malin wynosi ok. 5 zł, podczas gdy rok temu oscylowała w okolicach 10 zł. Poza tym w ubiegłym roku tańsze było prowadzenie działalności, bo mniej kosztowały nawozy, opryski i paliwa. W związku z tym plantatorzy domagają się od ministerstwa rolnictwa pilnych działań polegających przede wszystkim na wprowadzeniu ceł na maliny z krajów spoza Unii Europejskiej. Głównie mowa tutaj o Ukrainie i Mołdawii, bo owoce z tych krajów sprowadzane są za nieco powyżej 2 złote za kilogram i przy takiej konkurencji uprawa malin w Polsce jest niemożliwa.

Plantatorzy chcą też przywrócenia kontroli każdego wjeżdżającego do Polski transportu owoców, a także ujawnienia listy firm sprowadzających maliny z zagranicy.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA