fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaPlastik zastąpi węgiel jako źródło globalnych zanieczyszczeń

Plastik zastąpi węgiel jako źródło globalnych zanieczyszczeń

Walka z globalnym ociepleniem sprowadza się głównie do zmniejszenia produkcji energii z węgla, tymczasem gwałtownie rośnie ilość zanieczyszczeń emitowanych w wyniku powstawania tworzyw sztucznych.

Szacuje się, że pod koniec obecnej dekady emisja zanieczyszczeń w amerykańskim przemyśle tworzyw sztucznych, będzie większa niż ta będąca efektem spalania węgla w energetyce. Jest to efektem gwałtownie rosnącego tego pierwszego sektora i zastępowania energii węglowej przez tą pochodzącą z gazu czy odnawialnych źródeł.

Według raportu przygotowanego przez Bennington College i organizację non-profit Beyond Plastics, w USA jest emitowane co najmniej 232 ton gazów cieplarnianych w efekcie produkcji plastiku. Do 2025 roku ilość na ma wzrosnąć o kolejne 55 mln ton. Obecnie powstają 42 nowe fabryki, które się do tego będą przyczyniać.

Emisja zanieczyszczeń odbywa się nie tylko przy produkcji tworzyw sztucznych ale też przy ich spalaniu czy recyklingu.

Producenci plastiku twierdzą dodatkowo, że ponieważ jest lekki i trwały, to zastąpienie go innymi surowcami jeszcze bardziej zwiększy emisję dwutlenku węgla.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA