fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPlatformy internetowe przekażą dane o swoich klientach

Platformy internetowe przekażą dane o swoich klientach

Na platformy internetowe, takie jak np. Allegro, OLX, Amazon, eBay czy Booking oraz Airbnb, nałożony zostanie obowiązek informowania fiskusa o transakcjach dokonywanych przez ich klientów. Obowiązek ten nie będzie jednak dotyczył osób dokonujących transakcji sporadycznie.

Od dłuższego już czasu polski fiskus coraz bardziej wzmacnia bieżącą kontrolę nad podatnikami. Umożliwiło mu to już wprowadzenie plików JPK. Później pojawiły się kasy fiskalne online na bieżąco przekazujące dane o sprzedaży na serwery resortu finansów. Wkrótce zaczną obowiązywać przepisy zmuszające do wystawiania wszelkich faktur za pośrednictwem systemu e-faktur, również zlokalizowanego na serwerach będących własnością fiskusa. Na tym jednak nie koniec.

Niebawem pojawią się kolejne obowiązki związane z raportowaniem fiskusowi danych o różnego rodzaju transakcjach. Chociaż gwoli sprawiedliwości należy przyznać, że nie zawsze związane jest to z pomysłowością polskiej skarbówki, ale także z koniecznością wprowadzenia do polskich przepisów regulacji unijnych. Tak jest np. z raportowaniem transakcji zawieranych na rynku e-commerce. W tym obszarze Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad przepisami wdrażającymi dyrektywy 2021/514 (tzw. Dyrektywa DAC7), którą państwa członkowskie, w tym Polska, powinny wdrożyć najpóźniej do końca 2022 r., tak aby mogły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Nowe regulacje zakładają wprowadzenie: słowniczka pojęć; obowiązków sprawozdawczych; procedury należytej staranności; procedury wyboru jednego państwa członkowskiego oraz procedury jednorazowej rejestracji; zasady kontroli raportujących operatorów platform; sankcji – kar pieniężnych.

Na liście platform, które na podstawie nowych przepisów zmuszone będą do raportowania do fiskusa znajdują się takie platformy jak Allegro, OLX, Amazon, eBay czy Booking. A zatem popularne serwisy umożliwiające ich klientom sprzedaż zarówno towarów, jak i usług.

Od razu warto zauważyć, że nowe regulacje dotyczą teoretycznie operatorów platform cyfrowych, które udostępniają sprzedawcom swoje interfejsy w celu ułatwienia im dotarcia do klientów i realizacji sprzedaży towarów i określonych usług. W praktyce jednak, raportowanie w sposób pośredni dotyczyć będzie także sprzedawców korzystających z takich usług platform cyfrowych. Dlatego również i ta grupa przedsiębiorców musi na nowe przepisy zwrócić szczególną uwagę.

Podstawowa zasada ma być taka, że raportujący operator platformy przekazuje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informację o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy, do dnia 31 stycznia roku następującego po roku kalendarzowym, w którym raportujący operator platformy zidentyfikował sprzedawcę jako sprzedawcę podlegającego raportowaniu. Same przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r. A zatem pierwsze informacje spłyną w tym przypadku do fiskusa do końca stycznia 2024 r.

Zakres raportowanych danych jest szeroki. Poza identyfikującymi podmiot korzystający z danej platformy (sprzedawcę) dane te obejmowały będą również m.in. informacje o jego o rachunku (o ile taka informacja jest dla operatora dostępna), a także łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane w ciągu każdego kwartału okresu sprawozdawczego, liczbę stosownych czynności, z tytułu których wynagrodzenie to zostało wypłacone lub uznane oraz wszelkie składki, prowizje lub podatki zatrzymane lub pobrane przez raportującego operatora platformy w każdym kwartale okresu sprawozdawczego.

Sprzedawca, którego dotyczyły będą przekazywane dane ma być przy tym definiowany jak użytkownik platformy będący albo osobą fizyczną, albo podmiotem, który to użytkownik w każdym momencie okresu sprawozdawczego jest zarejestrowany na platformie i wykonuje stosowne czynności. Sprzedawcą podlegającym raportowaniu będzie zaś aktywny sprzedawca niebędący wyłączonym sprzedawcą, który jest rezydentem w państwie uczestniczącym lub który wynajął nieruchomość znajdującą się w państwie uczestniczącym.

Fiskus dowie się zatem o działaniach zarówno firm wykorzystujących platformy internetowe, jak i osób dokonujących sprzedaży prywatnie. W tym ostatnim przypadku dotyczy to jednak osób, które prowadziły będą taką sprzedaż w szerszym zakresie. Raporty nie będą bowiem obejmowały drobnych sprzedawców, to jest takich, którzy dokonują transakcji sporadycznie (mniej niż 30 razy w okresie sprawozdawczym) oraz o niewielkiej wartości (łącznie do 2 tys. euro). Raportem nie będą także objęte firmy notowane na giełdzie.

Z założeń do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7 wynika ponadto, że nowe regulacje wprowadzą dodatkowe (poza samym raportowaniem) obowiązki dla operatorów platform cyfrowych obejmujące trzy kwestie. Po pierwsze, będą to przepisy dotyczące dodatkowej rejestracji operatorów platform cyfrowych i konieczność uzyskania przez nich kolejnego numeru niezbędnego dla spełnienia tego specyficznego obowiązku (zaniedbanie tego obowiązku będzie mogło skończyć się karą nawet 1 mln zł). Po drugie, przepisy wprowadzać mają wymagania w zakresie wdrożenia procedur należytej staranności (będzie jej poświęcony cały rozdział w nowych przepisach) w weryfikacji sprzedawców i dostosowania systemów w celu pozyskania odpowiednich danych wymaganych dla prawidłowej realizacji nowych obowiązków sprawozdawczych. Przepisy te wymagać będą od raportującego operatora platformy weryfikacji, czy informacje zgromadzone na potrzeby raportowania są wiarygodne, a zatem sprawdzania, czy sprzedawca nie posłużył się np. fałszywymi danymi. I po trzecie, będą to przepisy dotyczące wprowadzenia (bądź dostosowania) procedur w zakresie ochrony danych (RODO) pozyskiwanych w związku z nałożonymi obowiązkami sprawozdawczymi.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA