Płatności bezgotówkowe zdominowały rynek w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Najnowsze badanie IBRiS wykazało, że ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo rozliczając się stacjonarnie. W tej grupie 41 proc. dokonuje płatności kartą, telefonem lub zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość. Z kolei prawie co piąty z nas rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu, a co dziesiąty robi to przynajmniej raz tygodniowo.

Raczej nie będzie zaskoczeniem, że najchętniej bezgotówkowo płacą osoby młodsze – w grupie osób od 18 do 39 lat regularnie robi to ponad 80 proc. ankietowanych. Z kolei z gotówki częściej korzystają osoby starsze, choć i wśród badanych powyżej 70. roku życia przynajmniej raz w tygodniu kartą płaci niemal 40 proc. przebadanych.

Wybór formy płatności jest też uzależniony od miejsca zamieszkania respondentów. Chętniej robią to mieszkańcy średnich i dużych miast, a rzadziej osoby zamieszkałe w małych miastach i wsiach. Być może jest to związane z dostępnością terminali płatniczych, które w miastach są po prostu bardziej dostępne.

Jeśli chodzi o zarobki, to najczęściej bezgotówkowo płacą osoby zarabiające od 5000 do 6999 zł netto miesięcznie – tak deklaruje 66 proc. z nich. Polacy coraz bardziej są też zainteresowani realizacją płatności przez aplikację mobilną zainstalowaną w smartfonie lub tablecie.

„Analiza odpowiedzi respondentów pozwala przewidywać stopniowe zwiększanie się tej grupy, ponieważ młode osoby przyzwyczajone są do korzystania ze smartfona jako urządzenia wielofunkcyjnego, które służy do załatwiania codziennych spraw, takich jak m.in. zakupy online czy opłacanie rachunków” – czytamy w analizie IBRiS.

PAP

Poprzedni artykułFrancja przekonuje (przekupuje) obywateli do zielonych technologii
Następny artykułNadciąga fotowoltaiczna degradacja