fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePłatności bezgotówkowe – czym wolimy płacić?

Płatności bezgotówkowe – czym wolimy płacić?

Płatności bezgotówkowe zdominowały rynek w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Najnowsze badanie IBRiS wykazało, że ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo rozliczając się stacjonarnie. W tej grupie 41 proc. dokonuje płatności kartą, telefonem lub zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość. Z kolei prawie co piąty z nas rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu, a co dziesiąty robi to przynajmniej raz tygodniowo.

Raczej nie będzie zaskoczeniem, że najchętniej bezgotówkowo płacą osoby młodsze – w grupie osób od 18 do 39 lat regularnie robi to ponad 80 proc. ankietowanych. Z kolei z gotówki częściej korzystają osoby starsze, choć i wśród badanych powyżej 70. roku życia przynajmniej raz w tygodniu kartą płaci niemal 40 proc. przebadanych.

Wybór formy płatności jest też uzależniony od miejsca zamieszkania respondentów. Chętniej robią to mieszkańcy średnich i dużych miast, a rzadziej osoby zamieszkałe w małych miastach i wsiach. Być może jest to związane z dostępnością terminali płatniczych, które w miastach są po prostu bardziej dostępne.

Jeśli chodzi o zarobki, to najczęściej bezgotówkowo płacą osoby zarabiające od 5000 do 6999 zł netto miesięcznie – tak deklaruje 66 proc. z nich. Polacy coraz bardziej są też zainteresowani realizacją płatności przez aplikację mobilną zainstalowaną w smartfonie lub tablecie.

„Analiza odpowiedzi respondentów pozwala przewidywać stopniowe zwiększanie się tej grupy, ponieważ młode osoby przyzwyczajone są do korzystania ze smartfona jako urządzenia wielofunkcyjnego, które służy do załatwiania codziennych spraw, takich jak m.in. zakupy online czy opłacanie rachunków” – czytamy w analizie IBRiS.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA