fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaFinansePłatności bezgotówkowe w Polsce coraz częstsze

Płatności bezgotówkowe w Polsce coraz częstsze

Polacy coraz częściej za towary i usługi płacą kartą, a prognozy mówią, że trend ten będzie kontynuowany.

24 proc. firm handlowo-usługowych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że płatności bezgotówkowe stanowią aż trzy czwarte ich wszystkich transakcji – wynika z badania „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Podobny odsetek (23 proc.) badanych przyznaje, że płatności kartą stanowią u nich od 50 do 75 proc. transakcji, natomiast w 18 proc. firm jest to około 50 proc. Płatności bezgotówkowe są najpopularniejsze w branży profesjonalnej, naukowej lub technicznej. Mowa tutaj np. o usługach prawniczych, architektonicznych, fitnessie czy rozrywce.

Z drugiej strony najmniej transakcji bezgotówkowych obsługują przedstawiciele branży kosmetycznej, czyli salony fryzjerskie lub kosmetyczne. Tam Polacy częściej płacą gotówką.

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Raport IBRiS wykazał, że polscy przedsiębiorcy spodziewają się wzrostu odsetka transakcji bezgotówkowych. Według 58 proc. firm z terminalami płatniczymi w ciągu najbliższych trzech lat liczba płatności kartą będzie rosła. Zdaniem co czwartego respondenta wzrost będzie zdecydowany, a co trzeci uważa, że nieznaczny.

Analitycy IBRiS zgadzają się z tymi odpowiedziami i wskazują, że transakcje bezgotówkowe są szczególnie popularne wśród młodszego pokolenia. W związku z tym przedsiębiorstwa, aby zachować konkurencyjność i iść z duchem czasu, będą musiały przystosować się do przyzwyczajeń takich klientów.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA