fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaFinansePłatności bezgotówkowe w Polsce coraz częstsze

Płatności bezgotówkowe w Polsce coraz częstsze

Polacy coraz częściej za towary i usługi płacą kartą, a prognozy mówią, że trend ten będzie kontynuowany.

24 proc. firm handlowo-usługowych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że płatności bezgotówkowe stanowią aż trzy czwarte ich wszystkich transakcji – wynika z badania „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Podobny odsetek (23 proc.) badanych przyznaje, że płatności kartą stanowią u nich od 50 do 75 proc. transakcji, natomiast w 18 proc. firm jest to około 50 proc. Płatności bezgotówkowe są najpopularniejsze w branży profesjonalnej, naukowej lub technicznej. Mowa tutaj np. o usługach prawniczych, architektonicznych, fitnessie czy rozrywce.

Z drugiej strony najmniej transakcji bezgotówkowych obsługują przedstawiciele branży kosmetycznej, czyli salony fryzjerskie lub kosmetyczne. Tam Polacy częściej płacą gotówką.

Płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Raport IBRiS wykazał, że polscy przedsiębiorcy spodziewają się wzrostu odsetka transakcji bezgotówkowych. Według 58 proc. firm z terminalami płatniczymi w ciągu najbliższych trzech lat liczba płatności kartą będzie rosła. Zdaniem co czwartego respondenta wzrost będzie zdecydowany, a co trzeci uważa, że nieznaczny.

Analitycy IBRiS zgadzają się z tymi odpowiedziami i wskazują, że transakcje bezgotówkowe są szczególnie popularne wśród młodszego pokolenia. W związku z tym przedsiębiorstwa, aby zachować konkurencyjność i iść z duchem czasu, będą musiały przystosować się do przyzwyczajeń takich klientów.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA