fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatPluł na Polskę. Teraz odchodzi z polityki

Pluł na Polskę. Teraz odchodzi z polityki

Jak donosi holenderski portal De Dagelijkse Standaard, Guy Verhofstadt – były premier Belgii i eurodeputowany, odchodzi z polityki w cieniu wielu skandali.

Jak informuje tvp.info, w 2018 r. wyszło na jaw luksusowe życie unijnego oligarchy, który oprócz pensji w wysokości ponad 8,5 tys. euro miesięcznie miał w Parlamencie Europejskim zarobić prawie 1,5 mln euro. W tym czasie remont luksusowej willi przeprowadził z pieniędzy podatników. Co więcej – Verhofstadt, który przez wiele lat pluł na Polskę wykorzystując do tego forum Europarlamentu i swoją partię ALDE (Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), zajmuje też stanowisko w firmie żeglugowej, która próbowała uniknąć podatków.

Lobbysta

Holenderski serwis podaje, że „Verhofstadt wielokrotnie angażował się w lobbing na rzecz oligarchów i koncernów międzynarodowych. Wyraźnym tego przykładem są jego powiązania z holdingiem Sofina, właścicielem GdF Suez”. Ponadto belgijski polityk „jest również znany ze swoich powiązań z magnatem biznesowym George’em Sorosem, a także szeregiem międzynarodowych korporacji, takich jak Monsanto, Microsoft, Google, Uber, Syngenta i Walt Disney”.

Podwójna moralność

Z kolei w książce prof. Keesa van der Pijla (niderlandzkiego politologa, prawnika i ekonomisty) pt. „Tragedia Ukrainy. Od malezyjskiego Boeinga do wojny” czytamy, że Verhofstadt przez stanowiska w różnych gremiach korporacyjnych powiązany był z przedsięwzięciami branży energetycznej na Ukrainie. To tłumaczy „intensywne zaangażowanie Verhofstadta w popieranie protestujących na Majdanie w 2014 roku, a także (…) zaproszenie przez niego do Parlamentu Europejskiego Eliota Higginsa z Bellingcat, który miał atakować Rosję”.

Jako przewodniczący ALDE Guy Verhofstadt m.in. ciągle oskarżał Polskę o rzekome łamanie praworządności i domagał się wprowadzenia unijnych sankcji na nasz kraj.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA