fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPluł na Polskę. Teraz odchodzi z polityki

Pluł na Polskę. Teraz odchodzi z polityki

Jak donosi holenderski portal De Dagelijkse Standaard, Guy Verhofstadt – były premier Belgii i eurodeputowany, odchodzi z polityki w cieniu wielu skandali.

Jak informuje tvp.info, w 2018 r. wyszło na jaw luksusowe życie unijnego oligarchy, który oprócz pensji w wysokości ponad 8,5 tys. euro miesięcznie miał w Parlamencie Europejskim zarobić prawie 1,5 mln euro. W tym czasie remont luksusowej willi przeprowadził z pieniędzy podatników. Co więcej – Verhofstadt, który przez wiele lat pluł na Polskę wykorzystując do tego forum Europarlamentu i swoją partię ALDE (Sojusz Liberałów i Demokratów na rzecz Europy), zajmuje też stanowisko w firmie żeglugowej, która próbowała uniknąć podatków.

Lobbysta

Holenderski serwis podaje, że „Verhofstadt wielokrotnie angażował się w lobbing na rzecz oligarchów i koncernów międzynarodowych. Wyraźnym tego przykładem są jego powiązania z holdingiem Sofina, właścicielem GdF Suez”. Ponadto belgijski polityk „jest również znany ze swoich powiązań z magnatem biznesowym George’em Sorosem, a także szeregiem międzynarodowych korporacji, takich jak Monsanto, Microsoft, Google, Uber, Syngenta i Walt Disney”.

Podwójna moralność

Z kolei w książce prof. Keesa van der Pijla (niderlandzkiego politologa, prawnika i ekonomisty) pt. „Tragedia Ukrainy. Od malezyjskiego Boeinga do wojny” czytamy, że Verhofstadt przez stanowiska w różnych gremiach korporacyjnych powiązany był z przedsięwzięciami branży energetycznej na Ukrainie. To tłumaczy „intensywne zaangażowanie Verhofstadta w popieranie protestujących na Majdanie w 2014 roku, a także (…) zaproszenie przez niego do Parlamentu Europejskiego Eliota Higginsa z Bellingcat, który miał atakować Rosję”.

Jako przewodniczący ALDE Guy Verhofstadt m.in. ciągle oskarżał Polskę o rzekome łamanie praworządności i domagał się wprowadzenia unijnych sankcji na nasz kraj.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA