fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePo 12 latach Grecja wychodzi z unijnych ram „wzmocnionego nadzoru”

Po 12 latach Grecja wychodzi z unijnych ram „wzmocnionego nadzoru”

Rozwój greckiej gospodarki i polityki są monitorowane przez organy międzynarodowe w związku z trzema międzynarodowymi programami ratunkowymi dla tego kraju o łącznej wartości ponad 260 mld euro, udzielonych przez Unię Europejską i MFW w latach 2010–2015 - informuje serwis EURACTIV.com. Okres ten ma się skończyć 20 sierpnia.

– Po 12 latach… trudny rozdział dla naszego kraju dobiega końca – powiedział Christos Staikouras, grecki minister finansów. – Grecja powraca do europejskiej normalności i nie będzie już wyjątkiem w strefie euro – dodał.

Władze w Atenach wywiązały się z większości zobowiązań politycznych i reform, które obiecały, a wyjście z ram „wzmocnionego nadzoru” zostało potwierdzone listem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i unijnego komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego.

Ramy nadzoru miały na celu zapewnienie ciągłego przyjmowania środków finansowych, które miały rozwiązywać potencjalne źródła trudności gospodarczych oraz reform strukturalnych wspierających zrównoważony wzrost gospodarczy.

Tymczasem efekt tej polityki jest taki, że szybko rośnie dług publiczny Grecji i wynosi on już rekordowe 193 proc. PKB, co rodzi obawy, że kraj może zmierzać w kierunku krachu finansowego. Według danych greckiego urzędu statystycznego tylko między I kwartałem 2021 r. a II kwartałem 2022 r. dług publiczny wzrósł o ponad 13,4 mld euro.

Serwis EURACTIV.com podaje, że dr Stefan Legge, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie St. Gallen w Szwajcarii, powiedział, iż Grecja, podobnie jak Włochy, które są w podobnej sytuacji, może popaść w kłopoty z powodu wysokiego poziomu zadłużenia publicznego.

– Powraca obawa, że ​​Włochy, Grecja lub inne kraje nie będą w stanie pozwolić sobie na wyższe odsetki i mogą w końcu zbankrutować – ostrzega dr Legge.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA