fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePo 12 latach Grecja wychodzi z unijnych ram „wzmocnionego nadzoru”

Po 12 latach Grecja wychodzi z unijnych ram „wzmocnionego nadzoru”

Rozwój greckiej gospodarki i polityki są monitorowane przez organy międzynarodowe w związku z trzema międzynarodowymi programami ratunkowymi dla tego kraju o łącznej wartości ponad 260 mld euro, udzielonych przez Unię Europejską i MFW w latach 2010–2015 - informuje serwis EURACTIV.com. Okres ten ma się skończyć 20 sierpnia.

– Po 12 latach… trudny rozdział dla naszego kraju dobiega końca – powiedział Christos Staikouras, grecki minister finansów. – Grecja powraca do europejskiej normalności i nie będzie już wyjątkiem w strefie euro – dodał.

Władze w Atenach wywiązały się z większości zobowiązań politycznych i reform, które obiecały, a wyjście z ram „wzmocnionego nadzoru” zostało potwierdzone listem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i unijnego komisarza ds. gospodarki Paolo Gentiloniego.

Ramy nadzoru miały na celu zapewnienie ciągłego przyjmowania środków finansowych, które miały rozwiązywać potencjalne źródła trudności gospodarczych oraz reform strukturalnych wspierających zrównoważony wzrost gospodarczy.

Tymczasem efekt tej polityki jest taki, że szybko rośnie dług publiczny Grecji i wynosi on już rekordowe 193 proc. PKB, co rodzi obawy, że kraj może zmierzać w kierunku krachu finansowego. Według danych greckiego urzędu statystycznego tylko między I kwartałem 2021 r. a II kwartałem 2022 r. dług publiczny wzrósł o ponad 13,4 mld euro.

Serwis EURACTIV.com podaje, że dr Stefan Legge, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie St. Gallen w Szwajcarii, powiedział, iż Grecja, podobnie jak Włochy, które są w podobnej sytuacji, może popaść w kłopoty z powodu wysokiego poziomu zadłużenia publicznego.

– Powraca obawa, że ​​Włochy, Grecja lub inne kraje nie będą w stanie pozwolić sobie na wyższe odsetki i mogą w końcu zbankrutować – ostrzega dr Legge.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA