fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesPo tarczach antykryzysowych – Polityka Nowej Szansy

Po tarczach antykryzysowych – Polityka Nowej Szansy

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, przyjęta już przez sejm i podpisana przez Prezydenta ustawa przewiduje długofalową pomoc dla przedsiębiorców, którzy przechodzą kryzys. Wsparcie to będzie miało zarówno charakter finansowy jak i ekspercki, przy realizacji programów naprawczych. Pomoc uruchomi wkrótce Agencja Rozwoju Przemysłu.

Z pomocy udzielanej w ramach PNS skorzystać będą mogli przedsiębiorcy znajdujący się trakcie postępowania upadłościowego lub ci, którzy stanęli wobec groźby likwidacji. Będzie to więc pomoc wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, ale w związku z realizowaną restrukturyzacją. Konkretnie zaś na ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i samą restrukturyzację firmy. Pomoc będzie udzielana w postaci pożyczek.

– Obecnie finalizowane są prace nad umową z Agencją Rozwoju Przemysłu, która ureguluje kwestie powierzenia Agencji zadania wdrożenia instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców oraz przekazania związanej z tym zadaniem dotacji. Po zawarciu umowy zostanie uruchomiony nabór wniosków – powiedziała fpg24.pl Marta Arendt z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. Przedsiębiorca, gdy utraci płynność finansową, będzie mógł wnioskować o krótkoterminową pożyczkę w na ratowanie firmy – nawet dwukrotnie. Pierwsza pożyczka ma być tymczasowym wsparciem restrukturyzacyjnym. Druga – jeśli pomoc okaże się niewystarczająca – ma służyć wsparciu restrukturyzacji firmy.

Wszystko wokół restrukturyzacji

Polityka Nowej Szansy ma przynieść ze sobą tym razem bardzo precyzyjne, dostosowane do sytuacji, w której znajduje się przedsiębiorca, wsparcie. Ustawodawca wymienia takie działania jak np. prewencja niewypłacalności – promowanie strategicznego podejścia do zarządzania firmą z wykorzystaniem różnego rodzaju instrumentów wczesnego ostrzegania przed kryzysem, stworzenie podstaw prawnych dla wsparcia finansowego przeznaczonego na ratowanie lub restrukturyzację mającego potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa oraz rozwiązań prawnych umożliwiających szybką i mało kosztowną procedurę upadłościową przedsiębiorstwa, które nie ma już realnych szans na efektywną restrukturyzację. Ale także wsparcie doradcze, informacyjne, psychologiczne dla MŚP planujących podjęcie działalności gospodarczej w oparciu o dotychczasowe, trudne doświadczenia.

– Polityka Nowej Szansy i przyjęta w jej ramach ustawa o pomocy publicznej stanowią odpowiedź na występujące na rynku ograniczenia związane z finansowaniem przedsiębiorstw będących w kryzysie, w tym również spowodowanych przez epidemię Covid-19, mających jednak potencjał do dalszego rozwoju. Środki pochodzące z tej ustawy można jednocześnie łączyć ze wsparciem udzielanym w ramach tarczy antykryzysowej – mówi Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Formy pomocy

Tak wyglądać będą poszczególne formy wsparcia:

* Krótkookresowe pożyczki (pomoc na ratowanie)
Wysokość pożyczki będzie uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Pożyczkę będzie można zaciągnąć na sześć miesięcy. Jeśli jej wysokość lub okres na jaki została udzielona okażą się niewystarczające, firma z sektora MŚP będzie mogła wystąpić o dodatkową i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy. Przy tej formie pomocy chodzi o zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub sprawnej likwidacji firmy.

* Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy
Także i w tym przypadku wysokość pomocy będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie miało charakter kontynuacji pomocy na ratowanie, przybierając formę dodatkowej pożyczki lub samodzielnego instrumentu finansowego. Tymczasowe wsparcie jest adresowane do tych firm, które same prowadzą restrukturyzację, ale potrzebują pomocy tylko we wsparciu płynności finansowej po to, by restrukturyzacja się udała. Jest to forma pomocy dedykowana mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.

* Pomoc na restrukturyzację
Skorzystać będą mogły z nich firmy, które potrzebują wsparcia na opracowanie planu restrukturyzacji.

Firmy sektora MŚP przeżywające kłopoty i przechodzące restrukturyzację będą mogły korzystać co roku ze 120 mln zł, przez okres dziesięciu lat. Niezależnie od tego będą też mogły uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o wartości w sumie około 50 mln zł rocznie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA