fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPo tych studiach zarobisz najwięcej

Po tych studiach zarobisz najwięcej

Administracja biznesu to kierunek studiów, który daje najlepsze perspektywy na najwyższe zarobki w Polsce.

Najnowsza edycja ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA) pokazuje, że ukończenie kierunku Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu daje w przyszłości największe szanse na najlepsze zarobki.

Informatycy dominują

RMF FM poinformowało, że absolwenci Executive Master of Business Administration zarabiają średnio 20,8 tys. złotych miesięcznie. Na drugim miejscu są absolwenci informatyki stosowanej na Uniwersytecie Jagielońskim z zarobkami 16,5 tys. złotych, a trzecie zajęli informatycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy mogą liczyć na stawki w wysokości 15,5 tys. złotych. Czwarte i piąte miejsce również należy do informatyków – absolwenci politechnik w Warszawie i Gdańsku zarabiają około 15 tys. złotych miesięcznie.

Ogółem absolwenci informatyki z różnych uczelni w Polsce zdominowali miejsca pierwszej trzydziestki. Kończący inne kierunki pojawiają się w pierwszej trzydziestce bardzo rzadko, a można tu wymienić np. absolwentów górnictwa i geologii (zarobki powyżej 10 tys. złotych) oraz pielęgniarstwa (zarobki ponad 8,5 tys. złotych).

Analiza przeprowadzona przez dziennikarzy RMF FM wykazała, że w ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na absolwentów kierunków związanych z bezpieczeństwem, co jest skutkiem toczącej się na Ukrainie wojny.

Można się było spodziewać, że wraz z początkiem wojny nastąpi większe zapotrzebowanie na zatrudnienie absolwentów kierunków bezpieczeństwa w służbach mundurowych. Dane wskazują, że wzrost udziału zatrudnionych w tym sektorze nie odbiega od obserwowanych w przypadku absolwentów z poprzednich lat tendencji. Warto jednak podkreślić, że w systemie ELA monitorujemy dopiero pierwszy rocznik absolwentów, którzy uzyskali dyplom i rozpoczęli pracę po wybuchu wojny

– powiedział na antenie radia dr hab. Mikołaj Jasiński, ekspert Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Omawiane dane ELA obejmują absolwentów z 2020 roku i dotyczą okresu co najmniej 12 miesięcy aktywności zawodowej po uzyskaniu dyplomu (do grudnia 2021 r.).

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA