fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKulturaPochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Pochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Japonia ma nową miss piękności – została nią modelka Carolina Shiino, urodzona na Ukrainie. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała konkurs, ale jej zwycięstwo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzili, że "nie wygląda tak, jak powinna wyglądać".

„Istniały bariery rasowe i trudno było zostać zaakceptowaną jako Japonka” – powiedziała zapłakana Carolina Shiino nienagannym japońskim po tym, gdy została koronowana na Miss Japonii.

26-letnia modelka urodziła się na Ukrainie. W wieku pięciu lat przeprowadziła się do Japonii i wychowywała w Nagoi. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała ten konkurs, ale jej zwycięstwo na nowo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzą, że nie wygląda tak, jak powinna wyglądać miss Japonii. Niektóre komentarze wskazywały, że jej wybór ma podtekst polityczny.

Zwycięstwo Shiino w konkursie następuje prawie 10 lat po tym, gdy Ariana Miyamoto została pierwszą niebędącą rdzenną Japonką kobietą koronowaną na Miss Japonii (2015 r.). Zwycięstwo Miyamoto zrodziło wówczas w Japonii pytania, czy powinna kwalifikować się do konkursu. Jej matką była Japonka, a ojcem Afroamerykanin.

Prawdziwa Japonka

Ai Wada, organizatorka wyborów Miss Japan Grand Prix, powiedziała BBC, że sędziowie wybrali Shiino z „pełnym przekonaniem”. „Mówi i pisze pięknym i uprzejmym japońskim” – stwierdziła Wada. „Ona jest bardziej Japonką niż my” – stwierdziła.

Na początku zeszłego roku Carolina Shiino ogłosiła na Instagramie, że otrzymała obywatelstwo japońskie. Mówiła wtedy, że „może nie wygląda na Japonkę”, ale jej umysł „stał się japoński”, ponieważ dorastała w tym kraju.

Odbierając trofeum Miss Japonii 2024 stwierdziła, że zdobycie tytułu było jej marzeniem. „Bycie docenionym w tym konkursie jako Japonka napawa mnie wdzięcznością” – powiedziała.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najrzadsza, najdroższa, najpiękniejsza

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o złotą 50-dukatówkę Zygmunta III Wazy. Cenna moneta została kupiona na aukcji za 2,7 mln złotych, a licytacja trwała… minutę. 50 dukatów w złocie jest prawdziwym białym krukiem wśród kolekcji numizmatycznych na świecie.
3 MIN CZYTANIA

„Sztuka i wiara”, czyli cud w Sewilli

Na rynku wydawniczym pojawił się wielki rozmiarami i treścią album ks. Andrzeja Witko „Sztuka i wiara”, z pięknymi reprodukcjami najwybitniejszych malarzy hiszpańskich zaliczanych do górnej półki artystów sztuki europejskiej XVII i XVIII wieku.
3 MIN CZYTANIA

Historia narodzenia Jezusa i trzej królowie w komiksie twórców Marvela

Czy można historię trzech mędrców poszukujących dzieciątka Jezus przedstawić jak w komiksach typu Superman, Kapitan Ameryka czy Spider-Man? Można… pod warunkiem, że narysuje ją ten sam twórca, który stworzył kultowe, znane na całym świecie komiksy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Prezydent Duda planuje odwiedzić Chiny

Prezydent Andrzej Duda planuje w czerwcu wizytę w Chinach – ustaliło Polskie Radio. Termin ten pojawia się w oficjalnych rozmowach Warszawy z Pekinem. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spotkał się w Monachium ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA