fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaTransportPociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.

PKP Intercity realizuje obecnie potężny program inwestycyjny. W jego ramach przez najbliższe 7 lat przewoźnik przeznaczy 27 miliardów złotych na zakup nowych oraz modernizację już posiadanych wagonów i lokomotyw. Odnowione mają być też stacje postojowe. 

Było 50 – będzie 88 milionów pasażerów

Tym samym firma szacuje, że w 2030 roku z jej usług skorzysta 88 milionów pasażerów, a liczba ta będzie w następnych latach rosnąć. Dla porównania, w 2022 roku było to 50 milionów pasażerów. 

Aby osiągnąć ten cel Intercity zamierza dążyć do wypuszczenia w trasę 800 pociągów dziennie (oznacza to podwojenie liczby obecnych kursów), które mają jeździć z szybkością 160-250 kilometrów na godzinę. 

PKP Intercity narodową wizytówką

Dodatkowe środki mają też zostać przeznaczone na rozwój technologiczny. Już w chwili obecnej 75 proc. biletów kupowanych jest w formie elektronicznej, a odsetek ten ma być jeszcze większy. 

Zarząd firmy deklaruje, że dzięki modernizacji PKP Intercity stanie się jednym z najnowocześniejszych przewoźników w Europie. 

intercity.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA