fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumPoczątek wojny technologicznej podsyconej ideologią, czyli kolejna odsłona batalii z Huawei w...

Początek wojny technologicznej podsyconej ideologią, czyli kolejna odsłona batalii z Huawei w roli głównej

Huawei to symbol Chin w drodze do stania się potęgą technologiczną. Ten proces od lat budzi amerykańskie obawy, również w kwestii bezpieczeństwa. Zresztą Pekin postrzega sprawę aresztowania Meng jako próbę powstrzymania wzrostu potęgi Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin skarżyło się w poniedziałek, że Stany Zjednoczone i Kanada łamią prawa Meng, po czym wezwało do jej całkowitego uwolnienia. – Aresztowanie Meng to poważny incydent polityczny – powiedział rzecznik ministerstwa Geng Shuang. Wezwał Kanadę, by „poprawiła błędy za pomocą konkretnych działań, uwolniła Meng Wanzhou i pozwoliła jej bezpiecznie wrócić tak szybko, jak to możliwe”.

Waszyngton oskarża Huawei o wykorzystanie firmy z Hongkongu do sprzedaży sprzętu do Iranu z naruszeniem amerykańskich sankcji. Mówi, że 47-letnia Meng popełniła oszustwo, wprowadzając w błąd bank HSBC w sprawie transakcji biznesowych firmy w Iranie. Meng została zwolniona za kaucją i mieszka obecnie w jednej ze swoich dwóch posiadłości w Vancouver. Oskarżona zaprzecza stawianym jej zarzutom. Jej obrońcy twierdzą, że komentarze prezydenta Donalda Trumpa sugerują, że sprawa przeciwko niej ma podtekst polityczny.

Córka legendarnego założyciela Huawei została zatrzymana w grudniu 2018 r. w Vancouver, tego samego dnia, kiedy Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping spotkali się na rozmowach handlowych.
Prokuratorzy podkreślili, że na sprawę aresztowania Meng nie wpływa szeroko rozumiana polityka handlowa Chin i USA. Jednakże prezydent Trump niejako zaprzeczył tym zapewnieniom po tym, jak kilka tygodni po aresztowaniu Meng powiedział, że rozważy interwencję w jej sprawie, jeśli pomoże to w "sfinalizowaniu umowy handlowej z Pekinem".

Chiny i Stany Zjednoczone osiągnęły w zeszłym tygodniu porozumienie handlowe „Faza 1”. Trump zauważył możliwość wykorzystania losu Huawei jako karty przetargowej w rozmowach handlowych, ale umowa ogłoszona w środę nie wspomniała nic o tej firmie.

Huawei jest największym światowym dostawcą sprzętu sieciowego dla firm telefonicznych i internetowych. Waszyngton naciska na inne kraje, aby ograniczyły korzystanie z jego technologii, ostrzegając, że może to otworzyć drogę inwigilacji i kradzieży ze strony chińskiego dostawcy.

– Myślę, że to początek wojny technologicznej podsyconej ideologią – powiedziała prof. Lynette Ong z Uniwersytetu w Toronto. – Będziemy mogli obserwować świat podzielony na dwie części. Jedna część używająca chińskich firm, a druga mówiąca „nie” chińskim firmom z powodu politycznych konsekwencji korzystania z chińskich platform.

Pierwszy etap przesłuchania Meng w sprawie ekstradycji skupi się na tym, czy domniemane przestępstwa są przestępstwami popełnionymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie. Jej prawnicy złożyli wniosek, argumentując, że sprawa Meng dotyczy amerykańskich sankcji wobec Iranu, a nie sprawy o oszustwo, argumentując, że Kanada nie ma podobnych sankcji wobec Iranu. Drugi etap, zaplanowany na czerwiec, będzie dotyczył zarzutów dotyczących kanadyjskich służb granicznych Royal Canadian Mounted Police i FBI jakoby rzekomo naruszyły jej prawa, zbierając dowody przed faktycznym aresztowaniem. Sprawa ekstradycji może się ciągnąć latami. Prawie 90 procent osób aresztowanych w Kanadzie przekazano władzom USA w latach 2008-2018.

W ramach odwetu za aresztowanie Meng, Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga i kanadyjskiego przedsiębiorcę Michaela Spavor. Obu mężczyznom odmówiono dostępu do prawników. Są przetrzymywani w ciemnych celach więziennych. Chiny nałożyły również ograniczenia na kanadyjski eksport, w tym na nasiona rzepaku i mięso. Co więcej, w styczniu ubiegłego roku Chiny wydały wyrok śmierci skazanemu kanadyjskiemu przemytnikowi narkotyków.

– Kanada spełnia warunki umowy o ekstradycję, ale płaci za to ogromną cenę – powiedział Roland Paris, były doradca kanadyjskiego premiera Justina Trudeau. – Świat w którym żyjemy, narażony jest na udział w wyścigu o władzę – dodał.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA