fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumPoczątek wojny technologicznej podsyconej ideologią, czyli kolejna odsłona batalii z Huawei w...

Początek wojny technologicznej podsyconej ideologią, czyli kolejna odsłona batalii z Huawei w roli głównej

Huawei to symbol Chin w drodze do stania się potęgą technologiczną. Ten proces od lat budzi amerykańskie obawy, również w kwestii bezpieczeństwa. Zresztą Pekin postrzega sprawę aresztowania Meng jako próbę powstrzymania wzrostu potęgi Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin skarżyło się w poniedziałek, że Stany Zjednoczone i Kanada łamią prawa Meng, po czym wezwało do jej całkowitego uwolnienia. – Aresztowanie Meng to poważny incydent polityczny – powiedział rzecznik ministerstwa Geng Shuang. Wezwał Kanadę, by „poprawiła błędy za pomocą konkretnych działań, uwolniła Meng Wanzhou i pozwoliła jej bezpiecznie wrócić tak szybko, jak to możliwe”.

Waszyngton oskarża Huawei o wykorzystanie firmy z Hongkongu do sprzedaży sprzętu do Iranu z naruszeniem amerykańskich sankcji. Mówi, że 47-letnia Meng popełniła oszustwo, wprowadzając w błąd bank HSBC w sprawie transakcji biznesowych firmy w Iranie. Meng została zwolniona za kaucją i mieszka obecnie w jednej ze swoich dwóch posiadłości w Vancouver. Oskarżona zaprzecza stawianym jej zarzutom. Jej obrońcy twierdzą, że komentarze prezydenta Donalda Trumpa sugerują, że sprawa przeciwko niej ma podtekst polityczny.

Córka legendarnego założyciela Huawei została zatrzymana w grudniu 2018 r. w Vancouver, tego samego dnia, kiedy Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping spotkali się na rozmowach handlowych.
Prokuratorzy podkreślili, że na sprawę aresztowania Meng nie wpływa szeroko rozumiana polityka handlowa Chin i USA. Jednakże prezydent Trump niejako zaprzeczył tym zapewnieniom po tym, jak kilka tygodni po aresztowaniu Meng powiedział, że rozważy interwencję w jej sprawie, jeśli pomoże to w "sfinalizowaniu umowy handlowej z Pekinem".

Chiny i Stany Zjednoczone osiągnęły w zeszłym tygodniu porozumienie handlowe „Faza 1”. Trump zauważył możliwość wykorzystania losu Huawei jako karty przetargowej w rozmowach handlowych, ale umowa ogłoszona w środę nie wspomniała nic o tej firmie.

Huawei jest największym światowym dostawcą sprzętu sieciowego dla firm telefonicznych i internetowych. Waszyngton naciska na inne kraje, aby ograniczyły korzystanie z jego technologii, ostrzegając, że może to otworzyć drogę inwigilacji i kradzieży ze strony chińskiego dostawcy.

– Myślę, że to początek wojny technologicznej podsyconej ideologią – powiedziała prof. Lynette Ong z Uniwersytetu w Toronto. – Będziemy mogli obserwować świat podzielony na dwie części. Jedna część używająca chińskich firm, a druga mówiąca „nie” chińskim firmom z powodu politycznych konsekwencji korzystania z chińskich platform.

Pierwszy etap przesłuchania Meng w sprawie ekstradycji skupi się na tym, czy domniemane przestępstwa są przestępstwami popełnionymi zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie. Jej prawnicy złożyli wniosek, argumentując, że sprawa Meng dotyczy amerykańskich sankcji wobec Iranu, a nie sprawy o oszustwo, argumentując, że Kanada nie ma podobnych sankcji wobec Iranu. Drugi etap, zaplanowany na czerwiec, będzie dotyczył zarzutów dotyczących kanadyjskich służb granicznych Royal Canadian Mounted Police i FBI jakoby rzekomo naruszyły jej prawa, zbierając dowody przed faktycznym aresztowaniem. Sprawa ekstradycji może się ciągnąć latami. Prawie 90 procent osób aresztowanych w Kanadzie przekazano władzom USA w latach 2008-2018.

W ramach odwetu za aresztowanie Meng, Chiny zatrzymały byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga i kanadyjskiego przedsiębiorcę Michaela Spavor. Obu mężczyznom odmówiono dostępu do prawników. Są przetrzymywani w ciemnych celach więziennych. Chiny nałożyły również ograniczenia na kanadyjski eksport, w tym na nasiona rzepaku i mięso. Co więcej, w styczniu ubiegłego roku Chiny wydały wyrok śmierci skazanemu kanadyjskiemu przemytnikowi narkotyków.

– Kanada spełnia warunki umowy o ekstradycję, ale płaci za to ogromną cenę – powiedział Roland Paris, były doradca kanadyjskiego premiera Justina Trudeau. – Świat w którym żyjemy, narażony jest na udział w wyścigu o władzę – dodał.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA