fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPoczekamy dłużej na ulubione seriale. W Hollywood strajkują scenarzyści

Poczekamy dłużej na ulubione seriale. W Hollywood strajkują scenarzyści

Amerykańska Gildia Scenarzystów filmowych zainicjowała protest, w efekcie którego pracę wstrzymało tysiące autorów współpracujących z największymi studiami filmowymi i platformami streamingowymi.

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) poinformowała, że w proteście pracę wstrzymało 11 500 scenarzystów, których postulaty cieszą się poparciem także niektórych producentów i aktorów. Chodzi tu głównie o twórców przygotowujących teksty, na podstawie których powstają filmy, seriale i programy dla takich firm jak Disney czy Netflix.

Scenarzyści domagają się przede wszystkim wzrostu swoich wynagrodzeń oraz stabilności zatrudnienia. Argumentują, że w ciągu ostatniej dekady mediana ich pensji spadła o 4 procent.

Nie chodzi tylko o pieniądze

Prowadzący negocjacje w imieniu studiów filmowych, telewizji i platform streamingowych Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) twierdzi, że jest gotów na podwyżki. Kwestiami spornymi pozostają inne żądania WGA dotyczące m.in. utrzymywania na etatach autorów, którzy w danym momencie nie pracują przy produkcji czy zasad wykorzystania w scenariuszach narzędzi AI.

Scenarzyści twierdzą, że realizacja ich postulatów oznaczałaby dodatkowy koszt 429 milionów dolarów rocznie po stronie producentów.

Niektóre produkcje już wstrzymano

Efektem obecnego protestu jest już wstrzymanie emisji kilku programów talk show, gdzie scenariusze są pisane praktycznie na bieżąco.

Ostatni podobny strajk twórców miał miejsce w Hollywood 15 lat temu. Wtedy trwał przez ok. sto dni, a straty stanu Kalifornia wynikające ze wstrzymania produkcji kinowych i telewizyjnych przekroczyły 2 miliardy dolarów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA