W informacji prasowej Poczty poinformowano, że maszyna zostanie wykonana w technologii „Cross-Belt” i będzie to największy oraz najnowocześniejszy sorter do automatycznego rozdziału przesyłek kurierskich. Sorter będzie wyposażony w ponad 300 ześlizgów kierunkowych i pionowych, co pozwoli na dynamiczny rozdział przesyłek do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń. Choć do obsługi sortera potrzebnych będzie około 50 pracowników, to maszyna znacznie zwiększy efektywność segregacji, co ma poprawić terminowość przesyłek.
– Automatyzacja Poczty Polskiej już trwa, a z biegiem czasu, jak widać, nabiera coraz większego rozpędu i intensyfikacji. Nasza strategia zakłada znaczące wzrosty przychodów z przesyłek kurierskich oraz rozwój usług logistycznych. To szansa dla Poczty Polskiej, której potencjał, jako największej w kraju spółki logistycznej, jest naprawdę ogromny. W tym celu inwestujemy w automatyczne sortery oraz systemy informatyczne, a także pozyskujemy nowe hale do sprawnej obsługi różnego rodzaju przesyłek – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Sorter ma zostać zakupiony do nowego obiektu o łącznej powierzchni prawie 50 tys. mkw, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 r. Kompleks będzie składał się z budynków operacyjnych oraz budynków z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego.
– Inwestycje w nowoczesny park maszynowy umożliwią Poczcie skuteczniejsze konkurowanie na wymagającym, ale perspektywicznym rynku kurierskim. Dzięki realizowanym przez nas projektom zwiększy się zakres automatyzacji pracy, a co za tym idzie i wolumen obsługiwanych przesyłek. Zyskają na tym zarówno pracownicy, dotychczas wykonujący wiele czynności manualnie, jak i klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług – powiedział z kolei Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.