fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPodano możliwą lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Podano możliwą lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała preferowane miejsce pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Polska elektrownia jądrowa może powstać w lokalizacji nazwanej „Lubiatowo-Kopalino”, która znajduje się w gminie Choczewo w województwie pomorskim. W komunikacie wyjaśniono, że miejsce wybrano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowo-lokalizacyjnych, które wykazały, że Choczewo spełnia wszelkie wymagania środowiskowe stawiane elektrowniom jądrowym i powstanie takiego obiektu w tym miejscu będzie bezpieczne dla mieszkańców. Wskazanie preferowanej lokalizacji elektrowni nie oznacza, że zostanie ona tam wybudowana, gdyż najpierw Polskie Elektrownie Jądrowe muszą ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

— Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii — powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wyjaśnił, że budowa elektrowni jądrowej, będącej bezpiecznym, zeroemisyjnym i stabilnym źródłem wytwarzania energii, jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji miksu energetycznego.

Badania opinii publicznej prowadzone przez rząd wykazały, że w 2021 r. poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce sięga aż 74 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA