fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaPodano możliwą lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Podano możliwą lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała preferowane miejsce pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Polska elektrownia jądrowa może powstać w lokalizacji nazwanej „Lubiatowo-Kopalino”, która znajduje się w gminie Choczewo w województwie pomorskim. W komunikacie wyjaśniono, że miejsce wybrano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowo-lokalizacyjnych, które wykazały, że Choczewo spełnia wszelkie wymagania środowiskowe stawiane elektrowniom jądrowym i powstanie takiego obiektu w tym miejscu będzie bezpieczne dla mieszkańców. Wskazanie preferowanej lokalizacji elektrowni nie oznacza, że zostanie ona tam wybudowana, gdyż najpierw Polskie Elektrownie Jądrowe muszą ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

— Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii — powiedziała Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wyjaśnił, że budowa elektrowni jądrowej, będącej bezpiecznym, zeroemisyjnym i stabilnym źródłem wytwarzania energii, jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji miksu energetycznego.

Badania opinii publicznej prowadzone przez rząd wykazały, że w 2021 r. poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce sięga aż 74 proc.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA