fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPodatek Belki – do likwidacji!

Podatek Belki – do likwidacji!

Posłowie Koalicji Polskiej przygotowali i wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT, który likwiduje podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki.

Tzw. podatek Belki to podatek od przychodów obejmujących otrzymane odsetki albo inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika czy w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania. Został wprowadzony w 2002 r. i miał mieć charakter tymczasowy.

Politycy Koalicji Polskiej zaproponowali likwidację podatku od dochodów kapitałowych, co miałoby ulżyć podatnikom w kontekście problemów z wszechobecną drożyzną.

„Obecna sytuacja ekonomiczna, która uderza w bezprecedensowy sposób w oszczędności Polaków, wymaga zdecydowanej reakcji. Niezbędne jest użycie wszelkich instrumentów, które pozwolą chronić Polaków przed stratami wynikającymi z największej od lat 90. inflacji. Każda potencjalna forma przeciwdziałania uszczuplaniu kapitału polskich obywateli musi zostać jak najpilniej zrealizowana” – napisano w uzasadnieniu projektu. „W tak trudnej sytuacji, w jakiej znalazły się miliony Polaków, każda forma wsparcia państwa dla obywateli, których siła nabywcza zmniejsza się katastrofalnie, jest na wagę złota” – podkreślono.

Niemal równocześnie posłowie Polski 2050, Polskich Spraw, Porozumienia, Polskiej Partii Socjalistycznej i Koalicji Polskiej zgłosili do Sejmu podobny projekt ustawy. Zaproponowano w nim zwolnienie z podatku Belki, które miałoby dotyczyć okresu od 1 sierpnia 2022 r. do końca roku, w którym ogłaszany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych przez 12 kolejnych miesięcy będzie wynosił nie więcej niż 2,5 proc. (z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół).

Likwidacja tzw. podatku Belki pozytywnie wpłynęłaby na sytuację zarówno polskich przedsiębiorców, jak i obywateli. Poszkodowanym byłby budżet państwa. W ostatnich latach danina przynosiła mu wpływy na poziomie ok. 2 mld zł rocznie. Ich utrata byłaby niemal niezauważalna, ponieważ to zaledwie ok. 0,4 proc. wartości tegorocznego budżetu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA