fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPodatek Belki do zmiany. Pierwsze szczegóły

Podatek Belki do zmiany. Pierwsze szczegóły

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, podczas którego poruszony zostanie temat reformy podatku od zysków kapitałowych.

Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że jego resort ma już gotowe założenia zmian w zakresie tzw. podatku Belki i dodał, że rząd dotrzyma obietnicy dotyczącej ograniczenia tego obciążenia. Dyskusja na ten temat ma się odbyć już w najbliższych dniach, podczas obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Ministerstwo Finansów chce, aby dla lokat o zapadalności powyżej roku, zwolnione z podatku – w ramach dedykowanego produktu bankowego czy też pakietu oszczędnościowego – były dochody (odsetki) odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP obowiązującą w ostatnim dniu III kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy.

Zastanawiamy się jeszcze, czy będzie to właśnie stopa depozytowa, czy jakiś jej mnożnik. Na pewno będzie to nie mniej niż 2,5 proc. – nawet jeśli stopa depozytowa będzie spadała, chcemy, aby przy oszczędzaniu w sektorze bankowym na lokatach podatek był ograniczony

– powiedział minister Domański w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Jeśli chodzi o dochody z innych instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach, w danym roku ma obowiązywać kwota wolna wyliczana jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika. Minister Domański podkreślił jednak, że w tym przypadku nie będzie wymogu utrzymywania inwestycji przez określony czas.

Polityk dodał, że rząd chce, aby podatnicy uzyskujący przychody mogli skorzystać jednocześnie z obu preferencji, to znaczy, że będzie odrębny limit dla oszczędności w formie lokat, a odrębny dla inwestycji, czyli dla dochodów z kapitałów rozliczanych w rocznym zeznaniu PIT-38, np. z giełdy.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA