fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPodatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

Podatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

Wejście w życie podatku cukrowego planowane jest na rok 2022. Więcej o nim pisaliśmy tutaj.

Tymczasem, jak donosi serwis nczas.com, znane są wartości podwyżek dla produktów słodzonych cukrem, ale też substancjami słodzącymi.

W wypadku napojów słodzonych cukrem, producent będzie musiał dopłacić 70 gr za każdy litr napoju. Jeśli produkt będzie zawierał substancje słodzące, dopłacić będzie trzeba dodatkowe 10 gr/litr. Według założeń podatku cukrowego, również zawartość kofeiny, tauryny lub guarany będzie skutkował nałożeniem podatku – wówczas będzie to 20 gr za każdy litr.

O ile zatem wzrostną ceny napojów?

Dla przykładu, Coca-Cole zawiera cukier i kofeinę. Dlatego za litr tego napoju dopłacić trzeba będzie 90 gr. Coca-Cola Zero z kolei zawiera substancje słodzące (cyklaminiany, acesulfam K i aspartam), ale nie zawiera cukru. Litr tego napoju podrożeje w związku z tym równo o złotówkę.

W wypadku Fanty dopłata wyniesie 80 gr ze względu na zawartość sacharyny i cyklaminianów. Podobnie w wypadku napoju 3 Cytryny firmy "Zbyszko" – dopłata wyniesie 80 gr do każdego litra napoju.

Dużych podwyżek cen należy się spodziewać w wypadku napojów energetycznych. Przykładowe Monster i Redbull będą kosztowały o 1 zł więcej za każdy litr napoju.

Nie wiadomo, czy producenci będą skłonni wziąć część tych opłat na siebie. Jeśli nawet, to raczej będzie to rozwiązanie czasowe ograniczające drastyczność wzrostu cen.

JS/nczas.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA