fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPodatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

Podatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

Wejście w życie podatku cukrowego planowane jest na rok 2022. Więcej o nim pisaliśmy tutaj.

Tymczasem, jak donosi serwis nczas.com, znane są wartości podwyżek dla produktów słodzonych cukrem, ale też substancjami słodzącymi.

W wypadku napojów słodzonych cukrem, producent będzie musiał dopłacić 70 gr za każdy litr napoju. Jeśli produkt będzie zawierał substancje słodzące, dopłacić będzie trzeba dodatkowe 10 gr/litr. Według założeń podatku cukrowego, również zawartość kofeiny, tauryny lub guarany będzie skutkował nałożeniem podatku – wówczas będzie to 20 gr za każdy litr.

O ile zatem wzrostną ceny napojów?

Dla przykładu, Coca-Cole zawiera cukier i kofeinę. Dlatego za litr tego napoju dopłacić trzeba będzie 90 gr. Coca-Cola Zero z kolei zawiera substancje słodzące (cyklaminiany, acesulfam K i aspartam), ale nie zawiera cukru. Litr tego napoju podrożeje w związku z tym równo o złotówkę.

W wypadku Fanty dopłata wyniesie 80 gr ze względu na zawartość sacharyny i cyklaminianów. Podobnie w wypadku napoju 3 Cytryny firmy "Zbyszko" – dopłata wyniesie 80 gr do każdego litra napoju.

Dużych podwyżek cen należy się spodziewać w wypadku napojów energetycznych. Przykładowe Monster i Redbull będą kosztowały o 1 zł więcej za każdy litr napoju.

Nie wiadomo, czy producenci będą skłonni wziąć część tych opłat na siebie. Jeśli nawet, to raczej będzie to rozwiązanie czasowe ograniczające drastyczność wzrostu cen.

JS/nczas.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA