Na posiedzeniu plenarnym Sejmu Marian Banaś, prezes NIK, przedstawił wyniki kontroli wykonania budżetu w 2022 r. Izba negatywnie ocenia kierunki zmian w systemie finansów publicznych, w wyniku których gospodarka finansowa państwa prowadzona jest w znacznej części poza budżetem państwa i z pominięciem rygorów właściwych dla tego budżetu.
Złamano konstytucję?
Rok 2022 był trzecim z rzędu, w którym zastosowano różnorodne rozwiązania, które łamały podstawowe zasady budżetowe, a może nawet Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
– stwierdził prezes Banaś.
Nieprawidłowości w państwowych funduszach
Prezes Banaś mówił w Sejmie o nieprawidłowościach w zarządzaniu Funduszem Przeciwdziałania COVID-19, Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych i Polskim Funduszu Rozwoju S.A. Jego zdaniem fundusze na zadania publiczne poza ustawą budżetową nie tylko pozostają poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa, ale również są wydatkowane w okolicznościach wysokiego ryzyka uznaniowości i korupcji. Co więcej, „według szacunków Najwyższej Izby Kontroli koszty obsługi obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Funduszu Pomocy będą wyższe w całym okresie ich zapadalności o ponad 12 mld zł, niż gdyby dług ten zaciągnął bezpośrednio Skarb Państwa”.
Podatek inflacyjny
W swoim wystąpieniu prezes Banaś stwierdził, że w wyniku wysokiej inflacji nastąpiło zubożenie społeczeństwa wynikające z trwałej utraty wartości nabywczej pieniądza. Według NIK tylko w 2022 r. wartość podatku inflacyjnego można oszacować na co najmniej 150 mld zł, a jego ciężar poniosły przede wszystkim gospodarstwa domowe i firmy.
Źródło: nik.gov.pl