fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumPodatek od mięsa? "Nie ma na to zgody"... A co z podatkiem...

Podatek od mięsa? „Nie ma na to zgody”… A co z podatkiem cukrowym?

O pomyśle wprowadzenia podatku od mięsa i debacie na ten temat w Parlamencie Europejskim pisaiśmy SZCZEGÓŁOWO TUTAJ.

Przypominamy tylko, że podatek taki miałby stanowić rekompensatę, jaką rolnicy zajmujący się utrzymaniem żywego inwentarza winni są – zdaniem pomysłodawców projektu – społeczeństwu z powodu rzekomo degradującego wpływu, jaki na środowisko ma produkcja zwierzęca.

W myśl projektowanych przepisów cena wołowiny miałaby do 2030 roku wzrosnąć o około 20 zł/kg, cena wieprzowiny o 15 zł/kg, a cena drobiu o około 7,30 zł/kg. To kilkudziesięcioprocentowy wzrost względem każdej z wymienionych kategorii.

Zdaniem pomysłodawców zmiany miałyby przynieść unijnemu budżetowi dodatkowe 32 mld EUR rocznie, które miałyby zostać spożytkowane między innymi na dofinansowanie rynku owoców i warzyw, dostosowanie technologiczne w kontekście zmian klimatycznych państw rozwijających się czy ochronę bioróżnorodności.

Według informacji, jaką podał "SE", pomysł nałożenia podatku na mięso nie ma akceptacji rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

"Nie ma zgody Polski na nowy podatek od mięsa" – jednoznacznie odpowiada Centrum Informacyjne Rządu. "Takie propozycje przypominają inne pomysły, które przez lata wskazywano brukselskim urzędnikom, jak nazywanie ślimaka rybą, marchewki owocem czy ustalanie oczekiwanej krzywizny bananów" – usłyszał "SE" w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Teraz wypada liczyć również na to, że rząd – zgodnie z założeniem, iż "nie ma żadnego sensu w kreowaniu nowego podatku, którego podstawy są raczej ideologiczne" – wycofa się z pomysłu nałożenia tzw. podatku cukrowego…

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA