fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatPodatek od moczu? To możliwe

Podatek od moczu? To możliwe

Rząd Nowej Zelandii wpadł na pomysł nowego podatku klimatycznego.

Nowozelandzkie władze tym razem chcą opodatkować mocz oraz beknięcia krów. Celem jest walka ze zmianami klimatycznymi.

Rząd przyznaje, że propozycja ich podatku jest nowatorska w skali światowej oraz dodaje, że farmerzy będą mogli zrekompensować sobie nowy podatek podnosząc cenę produktów przyjaznych klimatowi. Danina ma zacząć obowiązywać już w 2025 r., ale jak dotąd nie wiadomo, jaka będzie jej stawka.

Farmerzy z Nowej Zelandii szybko potępili nowy podatek. Związek Farmerów, czyli największe lobby rolnicze w kraju, jest przekonane, że takie obciążenie „rozszarpie małe miasteczka z Nowej Zelandii i doprowadzi do upadku wielu farm, które zostaną zastąpione drzewami”.

Krytycznie o propozycji rządu wypowiedziało się też prawicowe ugrupowanie ACT Party, które twierdzi, że nowy plan przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego, czyli podniesie emisję gazów na świecie, bo produkcja żywności zostanie przeniesiona do krajów, które są w tym mniej efektywne.

Rolnictwo to kluczowa gałąź nowozelandzkiej gospodarki. W Nowej Zelandii mieszka zaledwie 5 mln ludzi, ale w całym kraju hodowanych jest nawet 10 mln sztuk bydła oraz krów mlecznych, a także aż 26 mln owiec. W efekcie branża odpowiada za około połowę całej emisji gazów cieplarnianych nowozelandzkiej gospodarki. Krajowy plan klimatyczny zakłada natomiast, aby Nowa Zelandia stała się neutralna klimatycznie do 2050 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA