fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPodatek od moczu? To możliwe

Podatek od moczu? To możliwe

Rząd Nowej Zelandii wpadł na pomysł nowego podatku klimatycznego.

Nowozelandzkie władze tym razem chcą opodatkować mocz oraz beknięcia krów. Celem jest walka ze zmianami klimatycznymi.

Rząd przyznaje, że propozycja ich podatku jest nowatorska w skali światowej oraz dodaje, że farmerzy będą mogli zrekompensować sobie nowy podatek podnosząc cenę produktów przyjaznych klimatowi. Danina ma zacząć obowiązywać już w 2025 r., ale jak dotąd nie wiadomo, jaka będzie jej stawka.

Farmerzy z Nowej Zelandii szybko potępili nowy podatek. Związek Farmerów, czyli największe lobby rolnicze w kraju, jest przekonane, że takie obciążenie „rozszarpie małe miasteczka z Nowej Zelandii i doprowadzi do upadku wielu farm, które zostaną zastąpione drzewami”.

Krytycznie o propozycji rządu wypowiedziało się też prawicowe ugrupowanie ACT Party, które twierdzi, że nowy plan przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego, czyli podniesie emisję gazów na świecie, bo produkcja żywności zostanie przeniesiona do krajów, które są w tym mniej efektywne.

Rolnictwo to kluczowa gałąź nowozelandzkiej gospodarki. W Nowej Zelandii mieszka zaledwie 5 mln ludzi, ale w całym kraju hodowanych jest nawet 10 mln sztuk bydła oraz krów mlecznych, a także aż 26 mln owiec. W efekcie branża odpowiada za około połowę całej emisji gazów cieplarnianych nowozelandzkiej gospodarki. Krajowy plan klimatyczny zakłada natomiast, aby Nowa Zelandia stała się neutralna klimatycznie do 2050 r.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA