fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPodatkiPodatek od nieruchomości gwoździem do trumny przedsiębiorców?

Podatek od nieruchomości gwoździem do trumny przedsiębiorców?

Rekordowe podwyżki podatku od nieruchomości stawiają polskie firmy w bardzo trudnym położeniu.

W związku z planowanymi w 2023 r. podwyżkami podatku od nieruchomości polskie firmy obawiają się bankructw. Business Insider Polska zapowiada, że ustalane przez ministra finansów maksymalne stawki podatku od nieruchomości w przyszłym roku wzrosną średnio o 12 procent.

Planowany wzrost obciążeń w najgorszej sytuacji postawi firmy, które funkcjonują w dużych miastach. Według Business Insidera władze Warszawy, Poznania czy Gdańska podniosą stawki do maksymalnego dopuszczalnego poziomu, a podobne plany mają też włodarze mniejszych miejscowości. Wszystko po to, aby załatać dziurawe – przez spowolnienie gospodarcze – finanse samorządów.

Perspektywa wzrostu podatku od nieruchomości razem z innymi obciążeniami, jak np. rosnącymi kosztami za gaz lub prąd sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców myśli o zamknięciu biznesu. Mowa tutaj głównie o małych przedsiębiorcach, którzy już teraz przez wysokie koszty prowadzenia działalności ledwo wiążą koniec z końcem. W związku z tym już pojawiają się apele do radnych o niepodwyższanie podatku od nieruchomości.

– Podwyżka to będzie gwóźdź do trumny wielu przedsiębiorstw, szczególnie małych. Są one już w tym roku nękane podwyższonymi kosztami m.in. paliw i prądu. Od 2023 r. będzie podwyżka ZUS. A prezydent miasta chce jeszcze podnieść stawki podatku od nieruchomości – powiedział w apelu do prezydenta Legnicy Rafał Łyszkowski, przedsiębiorca.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA