fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPodatek przychodowy i niższa składka zdrowotna - zmiany w Polskim Ładzie

Podatek przychodowy i niższa składka zdrowotna – zmiany w Polskim Ładzie

Nie 9 proc., ale 4,8 proc. ma wynieść wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą - podaje "Rzeczpospolita", powołując się na nieoficjalne źródła. Dla prowadzących działalność to wciąż będzie oznaczać wzrost wydatków na NFZ wobec zasad panujących obecnie. Rząd planuje też wprowadzenie nowego podatku przychodowego.

Po fali krytyki, jaka spotkała podatkowe rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie, rząd miał rozważać podwyższenie składki zdrowotnej etapami – w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Jednak, jak pisze „Rzeczpospolita”, „by nie drażnić elektoratu corocznymi podwyżkami”, zdecydować się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc.

Zmiany mają zostać zaprezentowane w poniedziałek, po posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. We wtorek projekt ma zostać zaakceptowany przez rząd, a 15 września trafić pod obrady Sejmu – informuje gazeta.

Takie zmiany w Polskim Ładzie według „Rzeczpospolitej” ciągle dla wielu przedsiębiorców oznaczałyby podwyżkę comiesięcznej daniny z działalności. Dziś zryczałtowana składka zdrowotna to 381 zł i 81 groszy dla każdego niezależnie, ile zarobi w danym miesiącu. Jak czytamy w dzienniku, „w pierwotnym wariancie więcej zapłaciliby mikroprzedsiębiorcy z dochodami powyżej 4 tys. zł. Po modyfikacjach projektu zaproponowanych przez rząd dopiero dochody z działalności przekraczające 6,5 tys. zł miesięcznie będą oznaczały podwyżkę płaconej składki zdrowotnej”.

Zmiany są wynikiem konsultacji Polskiego Ładu. Do Ministerstwa Finansów trafiły pisma od ponad 50 organizacji i przedsiębiorców, które głównie krytykowały podatkową rewolucję. – Najwięcej uwag w konsultacjach dotyczyło składki zdrowotnej, więc dużego zaskoczenia tu nie ma. Część organizacji i przedsiębiorców mówiła, że nie godzi się na żadne zmiany. Część jednak wskazała, że kierunek jest dobry, tylko trzeba doprecyzować i nieco spowolnić tempo ich wdrażania – tłumaczył w rozmowie z money.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów odpowiedzialny za wdrożenie podatkowych zmian w Polskim Ładzie.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, kolejna zmiana przewidziana w nowej wersji projektu to podatek przychodowy. Dziennik podkreśla, że „do ostatniej chwili będą się jednak ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce”.

– Nie wykluczam – powiedział minister Tadeusz Kościński w rozmowie z Polskim Radiem 24, zapytany o podatek przychodowy, czym rozpoczął wielką dyskusję na temat tej daniny. – Rozmawiamy z rynkiem, rynek różne rzeczy nam podpowiada. Analizujemy, rozmawiamy i zobaczymy, jak to wyjdzie i czy mamy konsensus – dodał wówczas minister.

Źródło: rp.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA