fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransportPodatek za jazdę samochodem już za kilka lat!

Podatek za jazdę samochodem już za kilka lat!

Niderlandzki rząd wpadł na nowy pomysł walki z samochodami – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Minister infrastruktury i gospodarki wodnej Niderlandów Mark Harbers poinformował, że od 2030 r. kierowcy w Holandii nie będą już płacili podatku od posiadanego samochodu, ale będą obciążani od przejechanych autami kilometrów. Celem nowej daniny jest zmniejszenie emisji spalin oraz odkorkowanie miast.

Rząd nie wyjaśnił, w jaki sposób będzie rejestrował przejechane przez Holendrów kilometry, ale ma to robić w „najprostszy możliwy” sposób. Wiadomo natomiast, że wysokość podatku nie będzie zależna od pory, w której kierowcy będą korzystać z samochodu, czyli będzie on taki sam dla jeżdżących tylko w godzinach szczytu, jak i korzystających z samochodu w środku nocy.

Według podawanych przez „Rzeczpospolitą” informacji niderlandzki rząd chce, żeby nowy program dotyczył wszystkich pojazdów – zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych. Szczegóły na temat nowego podatku mają być podane wkrótce, a przedstawią je minister Harbers wraz ministrem finansów Marnixem van Rijem.

Ostatnio do tematu opodatkowania samochodów spalinowych odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. W wywiadzie dla polskatimes.pl szef polskiego rządu oświadczył, że jego gabinet nie planuje „żadnych nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych”, ale zaznaczył, że być może właściciele aut emitujących mniej trujących substancji będą mogli cieszyć się wyższymi preferencjami i dopłatami.

Źródło: Rzeczpospolita / polskatimes.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA