fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaTransportPodatek za jazdę samochodem już za kilka lat!

Podatek za jazdę samochodem już za kilka lat!

Niderlandzki rząd wpadł na nowy pomysł walki z samochodami – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Minister infrastruktury i gospodarki wodnej Niderlandów Mark Harbers poinformował, że od 2030 r. kierowcy w Holandii nie będą już płacili podatku od posiadanego samochodu, ale będą obciążani od przejechanych autami kilometrów. Celem nowej daniny jest zmniejszenie emisji spalin oraz odkorkowanie miast.

Rząd nie wyjaśnił, w jaki sposób będzie rejestrował przejechane przez Holendrów kilometry, ale ma to robić w „najprostszy możliwy” sposób. Wiadomo natomiast, że wysokość podatku nie będzie zależna od pory, w której kierowcy będą korzystać z samochodu, czyli będzie on taki sam dla jeżdżących tylko w godzinach szczytu, jak i korzystających z samochodu w środku nocy.

Według podawanych przez „Rzeczpospolitą” informacji niderlandzki rząd chce, żeby nowy program dotyczył wszystkich pojazdów – zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych. Szczegóły na temat nowego podatku mają być podane wkrótce, a przedstawią je minister Harbers wraz ministrem finansów Marnixem van Rijem.

Ostatnio do tematu opodatkowania samochodów spalinowych odniósł się również premier Mateusz Morawiecki. W wywiadzie dla polskatimes.pl szef polskiego rządu oświadczył, że jego gabinet nie planuje „żadnych nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych”, ale zaznaczył, że być może właściciele aut emitujących mniej trujących substancji będą mogli cieszyć się wyższymi preferencjami i dopłatami.

Źródło: Rzeczpospolita / polskatimes.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA