fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPodatkoskładka nowym pomysłem na ustabilizowanie systemu emerytalnego

Podatkoskładka nowym pomysłem na ustabilizowanie systemu emerytalnego

Skutkiem takiego zabiegu byłoby zmniejszenie ilości minimalnych emerytur, gdyż mniej zamożnym łatwiej byłoby odłożyć środki na emeryturę. Pomysł ten jest alternatywą dla chociażby pomysłu oskładkowania umów o dzieło.

Nie wiadomo jednak, kiedy i jakie rozwiązania uszczelniające system emerytalny zostaną wprowadzone w życie. Na chwilę obecną wiemy, że rząd odstąpił od zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia społeczne. Na kolejne konkretne rozwiązania musimy jeszcze poczekać. Przedwyborcza kampania daje jednak nadzieję na zmiany, gdyż wiele mówiło się choćby o emeryturze obywatelskiej. Wspominał o tym zarówno Jarosław Gowin, jak i premier Mateusz Morawiecki.

Problem przyszłych emerytur od dłuższego czasu jest jednym z najszerzej omawianych zarówno w Polsce, jak i we wszytkich krajach, gdzie mamy do czynienia ze społeczeństwami starzejącymi się. W Polsce ponadto obniżono wiek emerytalny. To w połączeniu z niżem demograficznym i z dużą ilością umów śmieciowych (szczególnie na początku kariery zawodowej) skutkuje ryzykiem gwałtownego wzrostu udziału emerytur minimalnych w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Stąd konieczne są modyfikacje systemu. Z kilku stron (eksperci Porozumienia, czy prezes GPW – Marek Dietl) padła propozycja, by przenieść część lub całość podatku dochodowego osób o najniższych zarobkach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie składki. Mogłoby to zminimalizować ryzyko niskich emerytur z powodu małej sumy składek, która ponadto krótko pracowała na koncie przyszłego emeryta.

Zatem, by wspomóc system emerytalny, jawią się dwa możliwe rozwiązania: wprowadzenie podatkoskładki, która wesprze system emerytalny kosztem podatku PIT, bądź dalsze uszczelnianie składek ZUS poprzez oskładkowanie alternatywnych form zatrudnienia.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA