fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiPodatkowe ułatwienia dla firm w ramach tarczy 4.0

Podatkowe ułatwienia dla firm w ramach tarczy 4.0

Podatkowo skorzystają przedsiębiorcy, którzy w czasie epidemii pomagają potrzebującym. Odliczą od dochodu darowizny dla domów pomocy społecznej, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych (w tym z usługami opiekuńczymi), ośrodków wsparcia czy rodzinnych domów pomocy. Ulga obejmie też przekazywane szkołom komputery (nie starsze niż trzyletnie).

Z nowych preferencji mogą skorzystać osoby prywatne oraz przedsiębiorcy także płacący 19-proc. podatek liniowy.

Czwarta tarcza antykryzysowa polepsza też sytuację firm, które mają problemy z niepłacącymi kontrahentami. Chodzi o tzw. ulgę na złe długi w PIT/CIT. Z aktualnych przepisów wynika, że jeśli minie 90 dni od terminu płatności, wierzyciel może odliczyć nieuregulowaną przez kontrahenta kwotę od dochodu. Dzięki temu odprowadzi mniejszy podatek. Teraz termin został skrócony do 30 dni. Z tej preferencji skorzystają firmy, które poniosły negatywne konsekwencje ekonomiczne Covid-19.

Kolejna nowość skierowana jest do przedsiębiorców, którzy przez epidemię mieli kłopoty z wykonywaniem kontraktów. Z reguły wiąże się to z koniecznością zapłaty kar bądź odszkodowań. Czy można je rozliczyć w kosztach PIT/CIT? Przepisy wyłączają z kosztów część kar i odszkodowań, np. za wady dostarczonych towarów czy wykonanych usług. Czwarta tarcza pozwala na ich rozliczanie, jeśli firma nie mogła wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu epidemii koronawirusa.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA