fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumPodatnik z prawem do błędu? Czyli żeby nie było jak zwykle

Podatnik z prawem do błędu? Czyli żeby nie było jak zwykle

W kwestiach podatkowych to właśnie detale są najważniejsze i tam często czyhają na podatników różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Polska to kraj, w którym hasła dotyczący korzystnych rozwiązań podatkowych po przełożeniu ich na język prawa okazują się jedynie pustymi sloganami. Już teraz ordynacja podatkowa zawiera obowiązek rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości prawnych na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario). W praktyce ten przepis jest niemal martwy, bo organy skarbowe korzystają z niego niezwykle rzadko. 

Zapowiedź ministra Kościńskiego póki co brzmi obiecująco. Polski system podatkowy to labirynt, z wieloma ślepymi uliczkami. Stąd bardzo łatwo się w nim zgubić. Różnie międzynarodowe rankingi wskazują jasno jak niepewny jest los polskich przedsiębiorców, kiedy przychodzi im stosować prawo podatkowe. Według analizy amerykańskiej Tax Foundation nasz kraj ma niemal najgorsze regulacje jeśli chodzi o te daniny wśród członków OECD. Ranking Doing Business pokazuje natomiast, ze polski przedsiębiorca musi tracić na rozliczenia z fiskusem ponad 300 godzin rocznie. Te dane dają do myślenia, w ich świetle prawo do błędu wydaje się czymś zupełnie naturalnym. W ostatnim czasie uchwalano na tyle skomplikowane przepisy podatkowe, ze samo Ministerstwo Finansów musiało wydawać do nich obszerne, liczące dziesiątki stron objaśnienia, z których i tak potem niewiele wynikało. To kolejny argument za tym aby przymknąć oko na jedną pomyłkę podatnika.

Czy jednak zapowiadane przepisy rzeczywiście będą pomocne? Wiele zależy nie od ich treści ale od dobrej woli urzędników. Ci często nie maja złych intencji, są jednak dociskani przez swoich przełożonych domagających się wzrostu ściągalności podatków. Tamci z kolei również muszą się z tego rozliczać przed ministerialną centralą. To zaś oznacza, że z owo prawo do błędu może nic nie zmienić, nawet jeśli zostanie wprowadzone. Ostatecznie bowiem to pracownik administracji skarbowej będzie musiał zdecydować czy zakwalifikować daną pomyłkę jako drobną i w konsekwencji zastosować korzystne przepisy. Praktyka pokazuje, że może być z tym naprawdę różnie. Niemniej warto trzymać ministra finansów za słowo, może tym razem dobre regulacje przełożą się na równie dobrą praktykę. Aby tak się stało trzeba jednak je bardzo dobrze przemyśleć i odpowiednio przygotować do ich stosowania urzędników. To trudne ale nie niemożliwe.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA