Na stronie rzecznika MŚP umieszczona została petycja, której celem jest zebranie podpisów przeciwko zmianom w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu. – W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości obecnie go płacących – pisze na stronie internetowej Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców i apeluje o podpisywanie petycji, która zostanie złożona na ręce premiera oraz ministra finansów. W ciągu pierwszej doby od publikacji pod apelem podpisało się ok. 10 tys. osób.

Zdaniem Rzecznika MŚP Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tysięcy takich firm w Polsce.

– Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych). W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości go obecnie płacących. Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Wprowadzony niemal dwie dekady temu 19 proc. podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 r. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju ekonomicznego. Przejrzystość i prostota tego podatku zachęcała bowiem wielu, zwłaszcza młodych Polaków, do zakładania własnych firm, budowania dobrobytu i wzmacniania polskiej gospodarki. Systematycznie wzrastała od lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób. Zyskał również budżet państwa, gdyż od chwili jego wprowadzenia wpływy do budżetu systematycznie rosły.

Propozycje Polskiego Ładu związane z proporcjonalną do dochodu składką zdrowotną, nieodliczalną od podatku, podwyższa obciążenia publiczno-prawne przy tej formie opodatkowania o prawie 50 proc. Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie – podsumowuje Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Petycję można podpisać na stronie internetowej rzecznika MŚP – TUTAJ.

Poprzedni artykułFiskus blokuje środki na rachunkach VAT. W I połowie br. zatrzymał zwrot niemal 230 mln zł
Następny artykułCudzoziemcy na barykadach Warszawy