fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaZdrowiePodrożeje produkcja leków

Podrożeje produkcja leków

Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć zapowiedział, że w 2022 r. wzrośnie koszt produkcji leków.

Krzysztof Kopeć w rozmowie z PAP wyjaśnił, że będzie to skutek wzrostu cen energii oraz materiału, ale też przyspieszającej inflacji i zmiany kursu walut.
— Przy zachowaniu tych samych cen trudno wygenerować odpowiedni zysk, niezbędny do dalszych inwestycji i prowadzenia badań. Poza tym Chiny zrobią wszystko, aby utrzymać pozycję monopolisty produkcji farmaceutycznej. Pokazują to ostatnie próby uniezależnienia się Indii, które importują około 70 proc. całkowitego zapotrzebowania surowca na leki z Chin – powiedział prezes PZPPF. — Program inwestycyjny premiera Narendry Modiego przewiduje, że Indie za 3-4 lata uniezależnią się od Państwa Środka w produkcji substancji niezbędnych do wytwarzania leków i rozpoczną eksport na cały świat, co osłabi chińską dominację na rynkach zagranicznych — dodał.

W związku z powyższym Kopeć przyznał, że nieunikniony jest też wzrost cen samych leków, co na pewno odczują pacjenci. Z drugiej strony mają rosnąć środki na służbę zdrowia, a więc też na refundację leków.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA