fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPodsumowanie branży leasingu w 2021 roku w Polsce

Podsumowanie branży leasingu w 2021 roku w Polsce

Branża leasingowa, pomimo trwającej pandemii, w 2021 roku zanotowała znaczące wzrosty dynamiki finansowania, co potwierdzają statystyki Związku Polskiego Leasingu. Przedstawiamy podsumowanie wyników osiągniętych w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku z podziałem na kluczowe segmenty rynku leasingowego. Wskazujemy najważniejsze trendy w stosunku do ubiegłego roku.

Struktura rynku leasingowego w 2021 roku

W 2021 roku – podobnie jak w poprzednich latach – największy udział (46,3%) w strukturze finansowania leasingiem zajęły samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Na drugim miejscu znalazł się segment maszyn i innych urządzeń (26,7% udziału), a trzecia pozycja (udział 22,2%) przypadła pojazdom ciężarowym o wadze powyżej 3,5 tony – w tej kategorii znalazły się ciągniki siodłowe, przyczepy, naczepy i autobusy. Jedynie marginalny udział w rynku osiągnęły nieruchomości (0,7%). Pozostałe środki trwałe, w tym sprzęt IT, statki, tabor kolejowy i samoloty zanotowały łączny udział na poziomie 4,1%.

Dynamika krajowego rynku leasingu

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku dynamika polskiego sektora leasingowego wyniosła 41,2% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Łączna kwota finansowania udzielonego przez firmy leasingowe osiągnęła poziom 68,2 miliarda złotych – od stycznia do czerwca było to 45,6 miliarda. Wzrosty zanotowano we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. Na dynamiczny rozwój polskiej branży leasingowej wskazują również dane europejskiej federacji leasingowej. Wynika z nich, że aż 22,8% krajowych inwestycji w Polsce zostało sfinansowanych za pomocą leasingu.

Trendy w segmencie samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych

Od stycznia do końca września 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały auta osobowe i dostawcze do 3,5 tony o sumarycznej wartości 31,6 miliarda złotych. Jest to rezultat o niespełna 38% lepszy w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Dynamika finansowania samochodów osobowych wyniosła 37,5% rok do roku, a pojazdów dostawczych 39,8%.

Pokaźne wzrosty zanotowano również w przypadku samochodów ciężarowych. Łączna kwota ich finansowania przez branżę leasingową wyniosła 15,1 miliarda złotych, co wiąże się z dynamiką 85,8% r/r. Szczególnie dobre wyniki zaobserwowano w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku, kiedy dynamika wyniosła 110,9% r/r przy finansowaniu na poziomie 10,4 miliarda złotych.

Trendy w pozostałych segmentach rynku leasingowego

Większym zainteresowaniem przedsiębiorców niż w 2020 roku cieszył się również leasing urządzeń i maszyn. Dynamika rok do roku wyniosła 25,8%, a kwota udzielonego finansowania została oszacowana na 18,2 miliarda złotych. Wartość zawieranych kontraktów była stabilna we wszystkich trzech kwartałach 2021 roku. W pierwszych sześciu miesiącach dynamika wyniosła 25,9% r/r, a w kolejnym kwartale (od lipca do września) 25,5% r/r. 2021 rok przyniósł również wyraźny wzrost w segmencie samolotów, statków i taboru kolejowego – 49,3% r/r przy łącznym finansowaniu na poziomie 1,1 miliarda złotych.

Nieznaczny spadek (-2,3% r/r) dotyczy sprzętu IT, w przypadku którego łączna kwota finansowania wyniosła 734,9 miliona złotych. Minionego roku do udanych nie zaliczy segment leasingu nieruchomości. W kategorii tej wystąpił spadek dynamiki aż o 24,5% r/r, a łączna wartość finansowania wyniosła 471,7 miliona złotych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA