fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPodwójna twarz Rothschildów

Podwójna twarz Rothschildów

Klan Rothschildów, bo o nich mowa, działa w sektorze finansowym od ponad 250 lat. Ich nazwisko przez wielu traktowane jest jako gwarancja najwyższej jakości i sukcesu. Zresztą Rothschildowie bardzo często sami odwołują do swojej wielowiekowej tradycji i doświadczenia. Kiedy w 2000 roku bankowy potentat zdecydował się otworzyć swój oddział w Hiszpanii, lokalne media zalała fala zachwytu. Nic więc dziwnego, że zaraz po ukazaniu się w Oficjalnym Biuletynie Państwowym (BOE) informacji o ukaraniu Rothschildów hiszpańska opinia publiczna popadła w konsternację.

Jak powiedziała Minister Gospodarki i Przedsiębiorczości Nadia Calviño, na kwotę w wysokości 3,32 miliona euro składają się dwie kary. Pierwsza opiewająca na 660.001 euro oraz publiczne upomnienie za niepoinformowanie o możliwości popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Druga poważniejsza kara na 2 660 001 euro oraz publiczne upomnienie za naruszenie obowiązku współpracy z właściwymi organami, to znaczy Komisją ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Przestępstwom Monetarnym.

W świetle ujawnionych nieprawidłowości nowego znaczenia nabierają słowa Adriany Rothschild (wiceprezes holdingu dynastii) wypowiedziane podczas udzielonego w 2017 r. wywiadu: “W bankowości prywatnej istnieje wiele możliwości, jednak po bardzo wysokich cenach”. Czy pranie brudnych pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu miała na myśli mówiąc o możliwościach? A może o cenie 3,32 miliona euro jakie przyjdzie teraz im zapłacić?…

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA