fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPodwyżki cen nie są receptą na problemy firm

Podwyżki cen nie są receptą na problemy firm

W ostatnim czasie aż trzy czwarte firm w Polsce zdecydowało się na podwyżki cen.

Z badania Narodowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że na podwyżki cen towarów i usług zdecydowało się aż 75,2 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Średni deklarowany wzrost cen to natomiast 21 proc.

Badanie „Zakupy firmowe” pokazało też, że firmy z segmentu B2B borykają się ze spadkiem liczby sprzedanych produktów i usług (43 proc.), spadkiem liczby klientów (39 proc.) oraz spadkiem wartości sprzedaży (38 proc.). Największe straty pod względem klientów, wartości sprzedaży, zleceń i wolumenu notują firmy handlowe, a negatywnej zmiany w większości nie odczuły firmy usługowe. Lepiej radzą sobie też firmy większe, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników niż mikrofirmy, w których pracuje do 9 osób.

Analitycy NFG wskazują, że podwyżki cen towarów i usług są dla firm rozwiązaniem tylko krótkoterminowym, bo w dłuższym okresie mogą one spowodować jeszcze większy spadek sprzedaży i liczby klientów.

– Alternatywą dla takiej sytuacji jest wprowadzenie rozwiązania, które będzie zachętą dla kupujących i przyniesie korzyści w długiej perspektywie czasu. Takim rozwiązaniem są na przykład elastyczne formy zapłaty, które umożliwią kupującemu dokonanie zakupu na raty, a sprzedającemu zagwarantują pieniądze w terminie i większą sprzedaż – powiedział Emanuel Nowak, ekspert NFG. – Według różnych analiz, inflacja ma z nami zostać co najmniej do połowy przyszłego roku, a nie da się w nieskończoność podnosić cen, bo gdzieś jest przecież ten próg bólu. Można jednak sprawić, że kupujący będą do nas chętnie wracać, gdy umożliwimy im zapłatę w dogodnej formie i w dogodnym terminie – dodał analityk.

Poważnym problemem dla polskich firm są opóźnienia w płatnościach. Aż 43 proc. firm w ciągu ostatnich 6 miesięcy zauważyło, że klienci częściej negocjowali ceny i składali mniejsze zamówienia, a 36 proc. przedsiębiorstw doświadczyło opóźnień w płatnościach. Wszystko to odbija się na kondycji finansowej firm, a największe długi są w handlu, transporcie i budownictwie. Według danych KRD te trzy gałęzie odpowiadają za 53 proc. długu przedsiębiorstw.

NFG

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA