fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesPodwyżki cen nie są receptą na problemy firm

Podwyżki cen nie są receptą na problemy firm

W ostatnim czasie aż trzy czwarte firm w Polsce zdecydowało się na podwyżki cen.

Z badania Narodowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że na podwyżki cen towarów i usług zdecydowało się aż 75,2 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju. Średni deklarowany wzrost cen to natomiast 21 proc.

Badanie „Zakupy firmowe” pokazało też, że firmy z segmentu B2B borykają się ze spadkiem liczby sprzedanych produktów i usług (43 proc.), spadkiem liczby klientów (39 proc.) oraz spadkiem wartości sprzedaży (38 proc.). Największe straty pod względem klientów, wartości sprzedaży, zleceń i wolumenu notują firmy handlowe, a negatywnej zmiany w większości nie odczuły firmy usługowe. Lepiej radzą sobie też firmy większe, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników niż mikrofirmy, w których pracuje do 9 osób.

Analitycy NFG wskazują, że podwyżki cen towarów i usług są dla firm rozwiązaniem tylko krótkoterminowym, bo w dłuższym okresie mogą one spowodować jeszcze większy spadek sprzedaży i liczby klientów.

– Alternatywą dla takiej sytuacji jest wprowadzenie rozwiązania, które będzie zachętą dla kupujących i przyniesie korzyści w długiej perspektywie czasu. Takim rozwiązaniem są na przykład elastyczne formy zapłaty, które umożliwią kupującemu dokonanie zakupu na raty, a sprzedającemu zagwarantują pieniądze w terminie i większą sprzedaż – powiedział Emanuel Nowak, ekspert NFG. – Według różnych analiz, inflacja ma z nami zostać co najmniej do połowy przyszłego roku, a nie da się w nieskończoność podnosić cen, bo gdzieś jest przecież ten próg bólu. Można jednak sprawić, że kupujący będą do nas chętnie wracać, gdy umożliwimy im zapłatę w dogodnej formie i w dogodnym terminie – dodał analityk.

Poważnym problemem dla polskich firm są opóźnienia w płatnościach. Aż 43 proc. firm w ciągu ostatnich 6 miesięcy zauważyło, że klienci częściej negocjowali ceny i składali mniejsze zamówienia, a 36 proc. przedsiębiorstw doświadczyło opóźnień w płatnościach. Wszystko to odbija się na kondycji finansowej firm, a największe długi są w handlu, transporcie i budownictwie. Według danych KRD te trzy gałęzie odpowiadają za 53 proc. długu przedsiębiorstw.

NFG

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA