fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPodwyżki płac będą, ale niewystarczające

Podwyżki płac będą, ale niewystarczające

Zdecydowana większość pracodawców z sektora nowoczesnych usług biznesowych w 2023 r. planuje zatrudniać nowych pracowników – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Hays.

W 2023 r. rekrutacje zamierza przeprowadzić aż 91 proc. firm oferujących nowoczesne usługi dla biznesu (BSS). Jak wynika z tegorocznego raportu płacowego Hays jest to o 8 pkt. proc. mniej niż w 2022 r.

Jednocześnie aż 84 proc. firm z sektora usług biznesowych w Polsce planuje podwyżki wynagrodzeń, ale w przypadku 62 proc. ankietowanych nie będą one wyższe niż 10 proc. Według analityków Hays takie wzrosty wynagrodzeń będą niesatysfakcjonujące dla pracowników, którzy muszą funkcjonować w warunkach dwucyfrowej inflacji.

Wśród największych barier w osiągnięciu celów strategicznych pracodawcy z branży BSS wskazali rosnące koszty prowadzenia działalności (40 proc.) oraz niedobór talentów (19 proc.). Sami kandydaci szukają natomiast pracy, w której będą się rozwijać, ale też gdzie będą atrakcyjnie wynagradzani. Oczekiwaniami kandydatów są też praca zdalna oraz elastyczność, co świadczy o rosnącym znaczeniu zagadnienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Mimo to, z uwagi na gorszą sytuację gospodarczą, Polacy raczej ostrożnie podchodzą do zmiany miejsca pracy.

– Ostatni kwartał minionego roku pokazał, iż kandydaci dużo ostrożniej podchodzą do zmiany miejsca zatrudnienia. Wiele osób już na etapie wstępnych rozmów chce poznać wszelkie szczegóły oferty i nawet jeśli zdecydują się na udział w procesie rekrutacyjnym, to niejednokrotnie rezygnują na ostatnim jego etapie, już po otrzymaniu oferty zatrudnienia. Swoją decyzję o pozostaniu w obecnej organizacji zazwyczaj motywują potrzebą bezpieczeństwa oraz zobowiązaniami finansowymi – powiedziała Aleksandra Krzywkowska z Hays Poland.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA