fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesPodwyżki płac będą, ale niewystarczające

Podwyżki płac będą, ale niewystarczające

Zdecydowana większość pracodawców z sektora nowoczesnych usług biznesowych w 2023 r. planuje zatrudniać nowych pracowników – wynika z badania firmy rekrutacyjnej Hays.

W 2023 r. rekrutacje zamierza przeprowadzić aż 91 proc. firm oferujących nowoczesne usługi dla biznesu (BSS). Jak wynika z tegorocznego raportu płacowego Hays jest to o 8 pkt. proc. mniej niż w 2022 r.

Jednocześnie aż 84 proc. firm z sektora usług biznesowych w Polsce planuje podwyżki wynagrodzeń, ale w przypadku 62 proc. ankietowanych nie będą one wyższe niż 10 proc. Według analityków Hays takie wzrosty wynagrodzeń będą niesatysfakcjonujące dla pracowników, którzy muszą funkcjonować w warunkach dwucyfrowej inflacji.

Wśród największych barier w osiągnięciu celów strategicznych pracodawcy z branży BSS wskazali rosnące koszty prowadzenia działalności (40 proc.) oraz niedobór talentów (19 proc.). Sami kandydaci szukają natomiast pracy, w której będą się rozwijać, ale też gdzie będą atrakcyjnie wynagradzani. Oczekiwaniami kandydatów są też praca zdalna oraz elastyczność, co świadczy o rosnącym znaczeniu zagadnienia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Mimo to, z uwagi na gorszą sytuację gospodarczą, Polacy raczej ostrożnie podchodzą do zmiany miejsca pracy.

– Ostatni kwartał minionego roku pokazał, iż kandydaci dużo ostrożniej podchodzą do zmiany miejsca zatrudnienia. Wiele osób już na etapie wstępnych rozmów chce poznać wszelkie szczegóły oferty i nawet jeśli zdecydują się na udział w procesie rekrutacyjnym, to niejednokrotnie rezygnują na ostatnim jego etapie, już po otrzymaniu oferty zatrudnienia. Swoją decyzję o pozostaniu w obecnej organizacji zazwyczaj motywują potrzebą bezpieczeństwa oraz zobowiązaniami finansowymi – powiedziała Aleksandra Krzywkowska z Hays Poland.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA