fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPodział gospodarczy Niemiec 30 lat po upadku muru berlińskiego

Podział gospodarczy Niemiec 30 lat po upadku muru berlińskiego

W sobotnim święcie uczestniczyło wiele głów najważniejszych państw świata.

– Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny. Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie muru berlińskiego – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów 30 rocznicy upadku muru berlińskiego.

Mur berliński miał 156 km długości. Stanowił granicę dzielącą Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Trwało to przez 28 lat aż do roku 1989, kiedy nastąpił przełom, a wszystkie przejścia graniczne w jego obrębie zostały otwarte. Wydarzenie to stało się symbolem końca zimnej wojny.

Mimo, iż Niemcy zjednoczone są od 30 lat, cały czas można dostrzec różnice pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią tego kraju. Są one widoczne zarówno w poziomie płac (dochód na przeciętnego Niemca wyższy o 755 euro na Zachodzie), stopie bezrobocia (różnica ok 2% na korzyść zachodniej części Niemiec), czy też PKB w przeliczeniu na mieszkańca (na Wschodzie o ok. 33% niższe).

– Wschodnie Niemcy wciąż doganiają zachodnią część kraju pod względem dochodu rozporządzalnego i PKB per capita. Również stopa bezrobocia pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż na Zachodzie – twierdzi na Twitterze Holger Zschaepitz, znany komentator i dziennikarz ekonomiczny "Die Welt".

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA