Lista projektowanych oraz wprowadzonych w ostatnim czasie przepisów, które uderzają lub w przyszłości uderzą w działalność przedsiębiorców ciągle się wydłuża.

Yan Krukov/Pexels

Konfederacja Lewiatan wymienia cały szereg regulacji, które utrudnią prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Oto kilka z nich:

Zwiększenie częstotliwości sprawozdawczości przedsiębiorców telekomunikacyjnych z sześciu w roku do raz w tygodniu oraz wprowadzenie drakońskich kar przy drobnych błędach sprawozdawczych – nawet 8 lat więzienia.

Wprowadzenie wielu rozwiązań niekorzystnych dla firm w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej. Ochroną przed wzrostem cen energii nie zostały objęte duże przedsiębiorstwa, które ponoszą obecnie ogromne koszty związane ze wzrostem cen energii.

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o zdrowiu publicznym obciążają opłatą cukrową wyłącznie napoje z dodatkiem cukru, kofeiny lub tauryny. Tymczasem propozycja legislacyjna zmierza do opodatkowania napojów, nawet jeśli nie zawierają tych składników.

– Zawieszenie norm jakości paliw stałych i dopuszczenie do sprzedaży dla gospodarstw domowych nawet węgla brunatnego. To sygnał, że długookresowe strategie dotyczące walki z niską emisją, namawiania Polaków do termomodernizacji i dekarbonizacji ogrzewania można zmienić w kilka dni. Zmiany uderzają przede wszystkim w producentów materiałów budowlanych i banki mające zapewniać wsparcie w finansowaniu termomodernizacji.

– Wprowadzenie nowej opłaty na rynku farmaceutycznym. Miałaby ona być źródłem współfinansowania funkcjonowania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. To kolejny podatek dla aptek, hurtowni, producentów leków.

W tej sytuacji nie może dziwić Indeks Biznesu Lewiatana, z którego wynika, że 69 proc. firm uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 28 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a tylko dla 3 proc. warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość małe firmy. 68 proc. przedsiębiorstw obawia się dalszych zmian w prawie.

Poprzedni artykułRząd zachęca do oszczędzania energii
Następny artykułAyn Rand i gasnące muzea