fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPolacy 50+ chętnie zakładają własne firmy

Polacy 50+ chętnie zakładają własne firmy

W Polsce osoby po 50. roku życia całkiem często zakładają własne firmy i robią to chętniej niż ich rówieśnicy w Unii Europejskiej.

Każdego roku osoby po 50. roku życia zakładają 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Blisko połowa takich firm prowadzona jest przez kobiety (40 proc.).

Analiza PIE wykazała też, że w Polsce tylko 21 proc. przedsiębiorców po 50. roku życia zatrudnia pracowników, podczas gdy w UE jest to 32 proc. W sumie działalność gospodarczą prowadzi 23 proc. Polaków 50+ aktywnych zawodową, przy średniej unijnej na poziomie 18 proc. Warto zaznaczyć, że aż 27 proc. osób 50+ zakładających w Polsce firmę jest w wieku emerytalnym i przeszło 2/3 takich przedsiębiorstw należy do kobiet.

Polacy 50+ najczęściej zakładają firmy w branży handlowej (21 proc.) i budowlanej (20 proc.). Na kolejnych miejscach są firmy z sektora działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (9 proc.), przetwórstwa przemysłowego (8 proc.) oraz transportu i magazynowania, a także administracji i działalności wspierającej (po 7 proc.).

Rozpoczynanie działalności gospodarczej przez osoby 50+ dość często podyktowane jest koniecznością, a nie potrzebą. Ważny motyw stanowi chęć utrzymania aktywności zawodowej po utracie pracy na etacie. Obserwuje się wypychanie z rynku pracy osób 50+ spowodowane negatywnymi stereotypami dotyczącymi starszych pracowników (tzw. ageizm) oraz wymuszanie przez pracodawców zakładania własnej działalności z uwagi na cięcia kosztów przez przedsiębiorców. Założenie własnej firmy staje się wtedy jedyną opcją, aby móc dalej zarabiać

– skomentowała wyniki badania Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE.

Okazuje się, że aż 71 proc. osób 50+ zakładających firmy robi to z potrzeby niezależności (71 proc.), a 69 proc. chce wykorzystać doświadczenie. Z kolei 63 proc. osób po 50. założyło działalność, bo pozwoliło im to utrzymać aktywność zawodową po utracie pracy na etacie, zaś 56 proc. wskazało chęć osiągnięcia równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Głównymi problemami przedsiębiorców 50+ są zawiłości urzędowe związane z prowadzeniem firmy (43 proc.) oraz trudności w pozyskaniu klientów (44 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA