fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPolacy 50+ chętnie zakładają własne firmy

Polacy 50+ chętnie zakładają własne firmy

W Polsce osoby po 50. roku życia całkiem często zakładają własne firmy i robią to chętniej niż ich rówieśnicy w Unii Europejskiej.

Każdego roku osoby po 50. roku życia zakładają 35 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Blisko połowa takich firm prowadzona jest przez kobiety (40 proc.).

Analiza PIE wykazała też, że w Polsce tylko 21 proc. przedsiębiorców po 50. roku życia zatrudnia pracowników, podczas gdy w UE jest to 32 proc. W sumie działalność gospodarczą prowadzi 23 proc. Polaków 50+ aktywnych zawodową, przy średniej unijnej na poziomie 18 proc. Warto zaznaczyć, że aż 27 proc. osób 50+ zakładających w Polsce firmę jest w wieku emerytalnym i przeszło 2/3 takich przedsiębiorstw należy do kobiet.

Polacy 50+ najczęściej zakładają firmy w branży handlowej (21 proc.) i budowlanej (20 proc.). Na kolejnych miejscach są firmy z sektora działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (9 proc.), przetwórstwa przemysłowego (8 proc.) oraz transportu i magazynowania, a także administracji i działalności wspierającej (po 7 proc.).

Rozpoczynanie działalności gospodarczej przez osoby 50+ dość często podyktowane jest koniecznością, a nie potrzebą. Ważny motyw stanowi chęć utrzymania aktywności zawodowej po utracie pracy na etacie. Obserwuje się wypychanie z rynku pracy osób 50+ spowodowane negatywnymi stereotypami dotyczącymi starszych pracowników (tzw. ageizm) oraz wymuszanie przez pracodawców zakładania własnej działalności z uwagi na cięcia kosztów przez przedsiębiorców. Założenie własnej firmy staje się wtedy jedyną opcją, aby móc dalej zarabiać

– skomentowała wyniki badania Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE.

Okazuje się, że aż 71 proc. osób 50+ zakładających firmy robi to z potrzeby niezależności (71 proc.), a 69 proc. chce wykorzystać doświadczenie. Z kolei 63 proc. osób po 50. założyło działalność, bo pozwoliło im to utrzymać aktywność zawodową po utracie pracy na etacie, zaś 56 proc. wskazało chęć osiągnięcia równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Głównymi problemami przedsiębiorców 50+ są zawiłości urzędowe związane z prowadzeniem firmy (43 proc.) oraz trudności w pozyskaniu klientów (44 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA