fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaPolacy, Amerykanie i Kanadyjczycy zawierają sojusz atomowy

Polacy, Amerykanie i Kanadyjczycy zawierają sojusz atomowy

Przedstawiciele czterech przedsiębiorstw z Polski, USA i Kanady podpisali umowę w sprawie realizacji wspólnego projektu związanego z małymi reaktorami atomowymi.

Do spotkania reprezentantów przedsiębiorstw GE Hitachi Nuclear Energy, Orlen Synthos Green Energy, Ontario Power Generation i Teneesee Valley Authority doszło w Waszyngtonie. Uczestniczyli w nim też przedstawiciele rządów Polski, USA i Kanady. Jego celem było zawarcie umowy, na mocy której powstaną niewielkie elektrownie atomowe zlokalizowane m.in. w Polsce.

Zgodnie z zawartym przez porozumieniem, będące jego stronami firmy zainwestują w sumie 400 milionów dolarów w rozwój należącej do GE Hitachi technologii BWRX-300. Środki mają zostać przeznaczone na przygotowanie projektu uniwersalnej części elektrowni z reaktorem oraz szczegółowych projektów wykonawczych m.in. budynku reaktora łącznie z niezbędnymi urządzeniami.

Pierwszym realnym efektem współpracy ma być powstanie reaktorów typu SMR w technologii BWRX-300 już za 5 lat w kanadyjskim Darlington oraz amerykańskim Clinch River.

Orlen zapowiada, że już w przyszłym miesiącu poinformuje o lokalizacji pierwszej elektrowni tego typu w Polsce. Aktualne plany mówią o możliwości jej powstania jeszcze przed końcem obecnej dekady.

Powyższy reaktor to inwestycja niezależna od realizacji większej elektrowni atomowej, która ma powstać w położonej na Pomorzu miejscowości Lubiatowo-Kopalino we współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem Westinghouse.

world-nuclear-news.org, PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA