fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatUSA Bidena bardziej lubiane niż Chiny Xi

USA Bidena bardziej lubiane niż Chiny Xi

Stany Zjednoczone są postrzegane znacznie pozytywniej niż Chiny w 24 najbogatszych krajach świata, a różnica ta znacząco wzrosła od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Joe Bidena – wynika z badania porównawczego przeprowadzonego przez Pew Research Center. Najwięcej sympatii wobec USA wśród badanych krajów stwierdzono w Polsce.

Z badania Pew Research Center (przeprowadzonego między lutym a majem tego roku) wynika, że 59 proc. ankietowanych w 24 najbogatszych krajach świata ma pozytywną opinię o USA – w porównaniu z 28 proc., które mają pozytywne zdanie o Chinach. Stany Zjednoczone zostały ocenione bardziej pozytywnie niż Chiny w 22 z 24 krajów, przy czym jedynie respondenci w Kenii i Nigerii faworyzowali Państwo Środka.

Kraje uwzględnione w badaniu to rozwinięte gospodarki w Ameryce Północnej i Europy, a także kraje o średnich dochodach w regionie Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Badanie nie obejmuje biedniejszych krajów świata. Mniejsze różnice w poglądach na temat USA i Chin występują w badanych krajach o średnich dochodach, przy czym mają one „ogólnie pozytywne” poglądy na temat obu tych krajów.

Polacy bardziej proamerykańscy niż Amerykanie

Największe różnice w pozytywnych nastrojach wobec USA i Chin stwierdzono w Polsce, Japonii i  Korei Południowej. Nasz kraj jest liderem sympatii do USA w zestawieniu (93 proc. sympatii wobec USA, a wobec Chin 21 proc. ). Co ciekawe, sympatię do USA wyraża większy procent Polaków (ale także Japończyków czy Koreańczyków z Południa) niż Amerykanów (tylko 72 proc. Amerykanów ma pozytywny stosunek do swojego kraju).

Sondaż wykazał podobną różnicę w nastrojach wobec przywódców USA i Chin – 54 proc. wyraziło pewność, że Biden postępuje właściwie w sprawach światowych, w porównaniu z 19 proc. w przypadku chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Pew podał, że opinie wobec obu krajów pogorszyły się w 2020 r. w związku z pojawieniem się pandemii Covid-19, ale nastroje wobec USA znacząco poprawiły się po inauguracji prezydentury Bidena w 2021 roku. Ośrodek stwierdził, że nastroje wobec Stanów Zjednoczonych i Chin zmieniały się w ciągu lat lat, przy czym niektóre kraje faworyzowały Chiny, gdy sprawowali urząd Donald Trump i George W. Bush.

Mieszane opinie na temat polityki zagranicznej, rozwoju technologicznego i edukacji

Chociaż Stany Zjednoczone cieszą się bardziej przychylnymi poglądami niż ogólnie Chiny, obywatele 24 krajów objętych badaniem mają mieszane poglądy na temat Waszyngtonu i Pekinu, jeśli chodzi o politykę zagraniczną.

Badanie pokazuje, że w prawie wszystkich krajach Stany Zjednoczone są częściej postrzegane jako potęga ingerująca w sprawy innych krajów niż Chiny. Więcej osób w 24 krajach uważa również, że Stany Zjednoczone chętniej niż Chiny biorą pod uwagę interesy ich krajów. Większość uważa także, że bardziej niż Chiny przyczyniają się do światowego pokoju i stabilności. Choć w obu kwestiach wskazania są bardziej wyrównane niż w przypadku sympatii do Chin i USA. Różnice we wskazaniach dotyczących Chin i USA są także mniej widoczne w obszarach takich jak siła technologiczna, militarna, czy poziom uniwersytetów.

Pewresearch.org, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA