fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy mają zarabiać więcej. Kiedy?

Polacy mają zarabiać więcej. Kiedy?

Dziennik „Fakt” dotarł do rządowych prognoz, z których wynika, że Polaków czekają spore podwyżki minimalnej emerytury oraz wynagrodzeń.

Według wyliczeń, które opublikował dzisiejszy „Fakt”, już za kilka lat przeciętne wynagrodzenie w Polsce przekroczy 9 tys. złotych brutto. Zaprezentowane wyliczenia mówią też o wyższej emeryturze minimalnej.

„Fakt” przeanalizował rządowe dane i podał, że w 2024 roku przeciętne wynagrodzenie będzie rosło o 12,3 proc. Według prognoz wzrost ten przekroczy poziom inflacji. W 2025 roku natomiast wzrost wynagrodzeń w Polsce wyniesie 9,8 proc. W efekcie, już w 2027 roku przeciętna płaca w Polsce powinna wynosić aż 9322 złotych brutto, a po wdrożeniu unijnych przepisów o płacy minimalnej najniższa krajowa zbliży się do 5 tys. złotych brutto.

Dziennik zaprezentował też prognozy dotyczące emerytur. W 2024 roku te wzrosną o 12,3 proc., a w 2025 roku o co najmniej 6,9 proc. W efekcie, wraz z końcem przyszłej kadencji minimalna emerytura w Polsce przekroczy 2 tys. złotych brutto, a w 2028 roku tyle wyniosą trzynastka i czternastka.

„Fakt” zaprezentował również przewidywania Instytutu Emerytalnego dotyczące inflacji, które mówią, że ta spadnie do celu 2,5 proc. dopiero w 2027 roku.

Źródło: Fakt

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA