fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajPolacy mają zarabiać więcej. Kiedy?

Polacy mają zarabiać więcej. Kiedy?

Dziennik „Fakt” dotarł do rządowych prognoz, z których wynika, że Polaków czekają spore podwyżki minimalnej emerytury oraz wynagrodzeń.

Według wyliczeń, które opublikował dzisiejszy „Fakt”, już za kilka lat przeciętne wynagrodzenie w Polsce przekroczy 9 tys. złotych brutto. Zaprezentowane wyliczenia mówią też o wyższej emeryturze minimalnej.

„Fakt” przeanalizował rządowe dane i podał, że w 2024 roku przeciętne wynagrodzenie będzie rosło o 12,3 proc. Według prognoz wzrost ten przekroczy poziom inflacji. W 2025 roku natomiast wzrost wynagrodzeń w Polsce wyniesie 9,8 proc. W efekcie, już w 2027 roku przeciętna płaca w Polsce powinna wynosić aż 9322 złotych brutto, a po wdrożeniu unijnych przepisów o płacy minimalnej najniższa krajowa zbliży się do 5 tys. złotych brutto.

Dziennik zaprezentował też prognozy dotyczące emerytur. W 2024 roku te wzrosną o 12,3 proc., a w 2025 roku o co najmniej 6,9 proc. W efekcie, wraz z końcem przyszłej kadencji minimalna emerytura w Polsce przekroczy 2 tys. złotych brutto, a w 2028 roku tyle wyniosą trzynastka i czternastka.

„Fakt” zaprezentował również przewidywania Instytutu Emerytalnego dotyczące inflacji, które mówią, że ta spadnie do celu 2,5 proc. dopiero w 2027 roku.

Źródło: Fakt

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA