fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy chcą pracować dłużej dla lepszej emerytury

Polacy chcą pracować dłużej dla lepszej emerytury

Większość Polaków jest gotowych pracować dłużej, jeśli tylko ich emerytury byłyby później wyższe o kilkaset złotych.

Aż 59 proc. Polaków mogłoby pracować o rok dłużej w zamian za podniesienie wysokości emerytury o 400 zł – wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie Business Insider Polska. Co trzeci ankietowany zdecydowanie popiera taki pomysł.

Business Insider Polska przypomina, że jeśli kobiety pracowałyby rok dłużej, to przechodziłyby na emeryturę w wieku 61 lat, a panowie – w wieku 66 lat. Wśród osób popierających wydłużenie wieku emerytalnego w zamian za wyższe świadczenia aż 23 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 23 proc. – „raczej tak”. Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 11,6 proc. ankietowanych, zaś „raczej przeciwnych” – 12,6 proc. Aż 17 proc. Polaków nie ma w tej kwestii zdania.

System emerytalny promuje dłuższą pracę

Portal przypomniał, że dla otrzymania omawianej 400-złotowej podwyżki wcale nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, gdyż obecne przepisy pozwalają kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co więcej, system emerytalny promuje takie rozwiązanie, dzięki czemu im dłużej Polacy pracują, tym wyższe mogą otrzymać świadczenie, o czym mówiła sama prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem prezes ZUS dodatkowy rok pracy po emeryturze może podnieść świadczenie o 15 proc. Według wyliczeń Business Insider Polska dla przeciętnej emerytury w Polsce, która według czerwcowych danych wynosi ponad 3400 zł brutto miesięcznie, jeden rok pracy dłużej oznacza skok świadczenia właśnie o 400 zł miesięcznie.

Źródło: ISBnews, Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA