fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPolacy chcą pracować dłużej dla lepszej emerytury

Polacy chcą pracować dłużej dla lepszej emerytury

Większość Polaków jest gotowych pracować dłużej, jeśli tylko ich emerytury byłyby później wyższe o kilkaset złotych.

Aż 59 proc. Polaków mogłoby pracować o rok dłużej w zamian za podniesienie wysokości emerytury o 400 zł – wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie Business Insider Polska. Co trzeci ankietowany zdecydowanie popiera taki pomysł.

Business Insider Polska przypomina, że jeśli kobiety pracowałyby rok dłużej, to przechodziłyby na emeryturę w wieku 61 lat, a panowie – w wieku 66 lat. Wśród osób popierających wydłużenie wieku emerytalnego w zamian za wyższe świadczenia aż 23 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 23 proc. – „raczej tak”. Zdecydowanie przeciwnych takiemu rozwiązaniu było 11,6 proc. ankietowanych, zaś „raczej przeciwnych” – 12,6 proc. Aż 17 proc. Polaków nie ma w tej kwestii zdania.

System emerytalny promuje dłuższą pracę

Portal przypomniał, że dla otrzymania omawianej 400-złotowej podwyżki wcale nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, gdyż obecne przepisy pozwalają kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co więcej, system emerytalny promuje takie rozwiązanie, dzięki czemu im dłużej Polacy pracują, tym wyższe mogą otrzymać świadczenie, o czym mówiła sama prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Zdaniem prezes ZUS dodatkowy rok pracy po emeryturze może podnieść świadczenie o 15 proc. Według wyliczeń Business Insider Polska dla przeciętnej emerytury w Polsce, która według czerwcowych danych wynosi ponad 3400 zł brutto miesięcznie, jeden rok pracy dłużej oznacza skok świadczenia właśnie o 400 zł miesięcznie.

Źródło: ISBnews, Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA