fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy czują niepewność w gospodarce

Polacy czują niepewność w gospodarce

Wciąż niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że większość Polaków zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w swojej karierze zawodowej.

Prawie połowa zatrudnionych Polaków odczuwa wpływ niepewności gospodarczej na swoją karierę – wynika z badania przeprowadzonego przez Hays Poland. Wyrazem tego jest ograniczenie możliwości negocjacji pensji oraz większe niż zwykle obawy o utratę pracy.

Niepewność gospodarczą odczuwa 48 proc. ankietowanych specjalistów. W związku z tym aż 62 proc. z nich przyznaje, że obecna sytuacja motywuje ich do analizy i ewentualnej zmiany planu kariery. Jednocześnie 19 proc. badanych jest przekonanych, że aktualnie nie ma dobrych warunków do zmiany pracy.

Niesprzyjające lub wyjątkowo zmienne czynniki zewnętrzne są znaczącym utrudnieniem dla osób, które konsekwentnie planują swoją karierę zawodową. W takiej sytuacji nie dziwi potrzeba oddania się głębszej refleksji. Choć nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jak długo utrzymają się na rynku obecne warunki, to należy pamiętać, że jakiekolwiek zmiany planu kariery czy decyzja o przebranżowieniu zawsze powinny być podyktowane dokładną analizą i rozsądkiem, a nie emocjami

– powiedziała executive manager w Hays Poland, Justyna Chmielewska.

Polacy, którzy odczuwają niepewność gospodarczą najczęściej przyznają, że ogranicza im ona możliwości negocjacji wynagrodzenia (30 proc.) oraz zwiększa ich obawy o utratę pracy (29 proc.). Z kolei 20 proc. ankietowanych przez ową niepewność woli poczekać ze zmianą pracy aż na rynku będzie więcej ofert.

W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm faktycznie nieco wyhamowała, ale pracodawcy ciągle poszukują doświadczonych specjalistów z obszaru IT, finansów, księgowości, logistyki oraz inżynierii. Zdarza się, że firmy, które ograniczają rekrutację decydują się na zlecanie większej liczby nadgodzin obecnym pracownikom, co jednak może zmniejszać ich satysfakcję z pracy oraz zwiększać ryzyko ich odejścia.

Źródło: Hays Poland
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA