fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy czują niepewność w gospodarce

Polacy czują niepewność w gospodarce

Wciąż niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że większość Polaków zastanawia się nad wprowadzeniem zmian w swojej karierze zawodowej.

Prawie połowa zatrudnionych Polaków odczuwa wpływ niepewności gospodarczej na swoją karierę – wynika z badania przeprowadzonego przez Hays Poland. Wyrazem tego jest ograniczenie możliwości negocjacji pensji oraz większe niż zwykle obawy o utratę pracy.

Niepewność gospodarczą odczuwa 48 proc. ankietowanych specjalistów. W związku z tym aż 62 proc. z nich przyznaje, że obecna sytuacja motywuje ich do analizy i ewentualnej zmiany planu kariery. Jednocześnie 19 proc. badanych jest przekonanych, że aktualnie nie ma dobrych warunków do zmiany pracy.

Niesprzyjające lub wyjątkowo zmienne czynniki zewnętrzne są znaczącym utrudnieniem dla osób, które konsekwentnie planują swoją karierę zawodową. W takiej sytuacji nie dziwi potrzeba oddania się głębszej refleksji. Choć nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jak długo utrzymają się na rynku obecne warunki, to należy pamiętać, że jakiekolwiek zmiany planu kariery czy decyzja o przebranżowieniu zawsze powinny być podyktowane dokładną analizą i rozsądkiem, a nie emocjami

– powiedziała executive manager w Hays Poland, Justyna Chmielewska.

Polacy, którzy odczuwają niepewność gospodarczą najczęściej przyznają, że ogranicza im ona możliwości negocjacji wynagrodzenia (30 proc.) oraz zwiększa ich obawy o utratę pracy (29 proc.). Z kolei 20 proc. ankietowanych przez ową niepewność woli poczekać ze zmianą pracy aż na rynku będzie więcej ofert.

W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm faktycznie nieco wyhamowała, ale pracodawcy ciągle poszukują doświadczonych specjalistów z obszaru IT, finansów, księgowości, logistyki oraz inżynierii. Zdarza się, że firmy, które ograniczają rekrutację decydują się na zlecanie większej liczby nadgodzin obecnym pracownikom, co jednak może zmniejszać ich satysfakcję z pracy oraz zwiększać ryzyko ich odejścia.

Źródło: Hays Poland
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA