Między kwietniem a czerwcem Polacy kupili w Hiszpanii o 226 procent więcej nieruchomości niż w analogicznym okresie 2021 roku.

W drugim kwartale obecnego roku nasi rodacy kupili w Hiszpanii 740 domów. Dane na ten temat publikuje Stowarzyszenie Sekretarzy Rejestrów Gruntów, Działalności Gospodarczej i Mienia Ruchomego Hiszpanii.

W ostatnich latach Polacy regularnie kupowali w tym kraju po 200-300 lokali kwartalnie. Obecny rok przyniósł jednak gwałtowne zwiększenie liczby podobnych transakcji.

Dane pośredników rynku nieruchomości wskazują, że obywatele Rzeczypospolitej stają się też coraz częściej właścicielami nieruchomości w takich krajach jak Chorwacja, Albania czy Cypr. Powstaje też coraz więcej firm zajmujących się poszukiwaniem lokali i pośrednictwem w załatwianiu formalności związanych z ich kupnem.

Często za tymi zakupami stoją przedsiębiorcy, którzy wraz z nabyciem domu w innym kraju, przenoszą tam również swoją działalność, aby skorzystać z bardziej preferencyjnych przepisów podatkowych. Ponadto Polacy wybierają inwestycje za granicą, ponieważ ceny podobnych nieruchomości zlokalizowanych w naszym kraju nad morzem czy w górach są coraz bardziej zbliżone do tych w bardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Europy.

PAP

Poprzedni artykułWyższy VAT zostanie z nami na zawsze
Następny artykułNa czym oszczędzają Polacy?