fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumPolacy coraz chętniej oszczędzają. I rząd, i gospodarka mogą na tym skorzystać

Polacy coraz chętniej oszczędzają. I rząd, i gospodarka mogą na tym skorzystać

Problemem może być to, że tak naprawdę ciężko znaleźć jakąś ciekawą okazję inwestycyjną. Bankowe lokaty nie dają faktycznie żadnego zarobku (realnie utrzymywanie środków w tej formie oznacza stratę), giełda to też nie jest obecnie wymarzone miejsce do tego, żeby wyjść na plus. Aby inwestować w nieruchomości, trzeba mieć odpowiedni kapitał. Powstaje zatem pytanie, jak mądrze oszczędzać w tak trudnych dla inwestorów czasach.

Ten dylemat wykorzystać może polskie państwo dla dobra całej gospodarki. Oszczędnościowe papiery skarbowe rozchodzą się na pniu. Najbliższe lata zaś to szereg gigantycznych projektów inwestycyjnych, szczególnie chodzi tutaj o przedsięwzięcia infrastrukturalne, na które potrzebne będą niemałe pieniądze (Centralny Port Komunikacyjny, wydatki związane z Trójmorzem). Ciekawe perspektywy stwarza w tych okolicznościach przyjęta w zeszłym roku Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. Przewiduje ona wprowadzenie nowych typów obligacji, chodzi o tzw. obligacje rozwojowe i infrastrukturalne. Najpewniej papiery te będą miały gwarancje rządowe lub samorządowe, w zależności od tego, kto będzie ich emitentem. I już to oznacza, że mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem, także wśród inwestorów indywidualnych. Jeśli będą zapewniały stopę zwrotu powyżej inflacji, np. dzięki mechanizmowi indeksacji do tego wskaźnika, o popyt na nie można być spokojnym. Niewykluczone, że ich nabywanie wiązać się będzie z preferencjami podatkowymi, być może nie będzie ich dotyczył podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki).

Rosnące oszczędności gospodarstw domowych mogą zatem zapewnić bezpośrednie finansowanie dla rozwoju strategicznej infrastruktury dla naszego kraju. Ten model pozyskiwania kapitału może także służyć jako zachęta do długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Wielu Polaków nie myśli o gromadzeniu kapitału na starość, chociaż rząd wprowadził Pracownicze Plany Kapitałowe, większość pracowników się do nich nie zapisała (w największych firmach było to około 40 proc. zatrudnionych). Odpowiednio sformatowane obligacje adresowane do nabywców detalicznych mogą być istotnym uzupełnieniem PPK. Po pierwsze dlatego, że będzie stał za nimi autorytet państwa lub zależnych od niego podmiotów. Po drugie dlatego, że mogą one stanowić atrakcyjną alternatywę np. dla lokat bankowych, na których obecnie zwyczajnie się traci.

Niebawem powinniśmy poznawać szczegóły związane z wdrażaniem SRRK, powołano już pełnomocnika odpowiedzialnego za realizację założeń zawartych w tym dokumencie (jest nim Antoni Repa). Jakie będą szczegółowe rozwiązania dotyczące obligacji rozwojowych i infrastrukturalnych, o których mówi Strategia, czas pokaże.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA