fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.

Przeszło 80 proc. Polaków korzysta już z technologii finansowych przy zarządzaniu swoimi finansami – wynika z raportu przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego i portal Fintek.pl. Polska wypada tu bardzo dobrze na tle świata.

Według danych zaprezentowanych w raporcie na całym świecie z technologii finansowych dla finansów prywatnych korzysta niespełna 50 proc. społeczeństwa. Badanie wykazało również, że prawie połowa ankietowanych korzysta z technologii finansowych codziennie, a część z nich nawet kilka razy w ciągu dnia, ale w przeciwieństwie do krajów zachodnich, w Polsce technologie finansowe koncentrują się w obszarze płatności, podczas gdy na świecie panuje większa różnorodność. Co istotne, w badaniu nie dostrzeżono większych różnic, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z technologii finansowych między młodszymi a starszymi pokoleniami.

Powszechnie panuje przekonanie, że młode pokolenia adoptują technologiczne rozwiązania dużo szybciej niż dojrzali konsumenci. Jednak, jak pokazuje coraz więcej danych, w obszarze samych usług finansowych ludzie bez względu na wiek zachowują się dość podobnie – pokolenie Z myśli i działa w finansach podobnie, jak ich starsi koledzy i rodzice

– powiedział redaktor naczelny Fintek.pl Rafał Tomaszewski.

Autorzy badania wskazali również, że polskie społeczeństwo jest relatywnie dobrze poinformowane, jeśli chodzi o digitalizację i zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jeśli chodzi o cyfrowe zarządzanie finansami. Do głównych obaw Polaków należą: kradzież środków z konta, wyciek danych i brak anonimowości. Wśród głównych zalet rozwiązań fintech wymieniana jest ich elastyczność, czyli możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie oraz powszechność.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA