fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePolacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.

Przeszło 80 proc. Polaków korzysta już z technologii finansowych przy zarządzaniu swoimi finansami – wynika z raportu przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego i portal Fintek.pl. Polska wypada tu bardzo dobrze na tle świata.

Według danych zaprezentowanych w raporcie na całym świecie z technologii finansowych dla finansów prywatnych korzysta niespełna 50 proc. społeczeństwa. Badanie wykazało również, że prawie połowa ankietowanych korzysta z technologii finansowych codziennie, a część z nich nawet kilka razy w ciągu dnia, ale w przeciwieństwie do krajów zachodnich, w Polsce technologie finansowe koncentrują się w obszarze płatności, podczas gdy na świecie panuje większa różnorodność. Co istotne, w badaniu nie dostrzeżono większych różnic, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z technologii finansowych między młodszymi a starszymi pokoleniami.

Powszechnie panuje przekonanie, że młode pokolenia adoptują technologiczne rozwiązania dużo szybciej niż dojrzali konsumenci. Jednak, jak pokazuje coraz więcej danych, w obszarze samych usług finansowych ludzie bez względu na wiek zachowują się dość podobnie – pokolenie Z myśli i działa w finansach podobnie, jak ich starsi koledzy i rodzice

– powiedział redaktor naczelny Fintek.pl Rafał Tomaszewski.

Autorzy badania wskazali również, że polskie społeczeństwo jest relatywnie dobrze poinformowane, jeśli chodzi o digitalizację i zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jeśli chodzi o cyfrowe zarządzanie finansami. Do głównych obaw Polaków należą: kradzież środków z konta, wyciek danych i brak anonimowości. Wśród głównych zalet rozwiązań fintech wymieniana jest ich elastyczność, czyli możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie oraz powszechność.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA