fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.

Przeszło 80 proc. Polaków korzysta już z technologii finansowych przy zarządzaniu swoimi finansami – wynika z raportu przygotowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego i portal Fintek.pl. Polska wypada tu bardzo dobrze na tle świata.

Według danych zaprezentowanych w raporcie na całym świecie z technologii finansowych dla finansów prywatnych korzysta niespełna 50 proc. społeczeństwa. Badanie wykazało również, że prawie połowa ankietowanych korzysta z technologii finansowych codziennie, a część z nich nawet kilka razy w ciągu dnia, ale w przeciwieństwie do krajów zachodnich, w Polsce technologie finansowe koncentrują się w obszarze płatności, podczas gdy na świecie panuje większa różnorodność. Co istotne, w badaniu nie dostrzeżono większych różnic, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z technologii finansowych między młodszymi a starszymi pokoleniami.

Powszechnie panuje przekonanie, że młode pokolenia adoptują technologiczne rozwiązania dużo szybciej niż dojrzali konsumenci. Jednak, jak pokazuje coraz więcej danych, w obszarze samych usług finansowych ludzie bez względu na wiek zachowują się dość podobnie – pokolenie Z myśli i działa w finansach podobnie, jak ich starsi koledzy i rodzice

– powiedział redaktor naczelny Fintek.pl Rafał Tomaszewski.

Autorzy badania wskazali również, że polskie społeczeństwo jest relatywnie dobrze poinformowane, jeśli chodzi o digitalizację i zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jeśli chodzi o cyfrowe zarządzanie finansami. Do głównych obaw Polaków należą: kradzież środków z konta, wyciek danych i brak anonimowości. Wśród głównych zalet rozwiązań fintech wymieniana jest ich elastyczność, czyli możliwość korzystania w dowolnym miejscu i czasie oraz powszechność.

Źródło: ISBnews

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA